Rabaty przy kupnie nowego samochodu

Rabaty przy kupnie nowego samochodu

Przy kupnie nowego samochodu i próbie ustalenia jego ceny jedną z najważniejszych kwestii są różnego typu rabaty, czyli ewentualne zniżki ceny samochodu, który chcemy kupić. W praktyce prawie wszystkie rabaty sponsorowane są przez producenta. Często właśnie od rabatów uzależniona jest ostateczna cena samochodu. Rabaty zawsze dotyczą wyłącznie jednej konkretnej marki samochodu, a często też jednego konkretnego rocznika modelu. Zdarza się, że dotyczą miejsca zakupu w sensie geograficznym – np. są dostępne tylko w stanie Illinois.

Innym ważnym punktem jest konieczność zwracania uwagi na daty, w jakich dane rabaty obowiązują. Praktycznie wszystkie rabaty mają ściśle określone okresy ważności.

Rabaty zwykle wynoszą od kilkuset do kilku tysięcy dolarów. Najbardziej poszukiwane przez nabywców samochody niestety nie są zazwyczaj objęte żadnymi rabatami, natomiast na samochody “niechodliwe” dostaniemy nawet do 10 tys. dol. rabatu.

Rodzaje rabatów fabrycznych

1. Rabaty dla kupującego

Rabat gotówkowy dla każdego – jest to rodzaj rabatu w formie gotówkowej, którą producent daje kupującym. Kupujący zazwyczaj używa go w celu obniżenia ceny pojazdu, ale czasami może zdecydować, że zatrzyma pieniądze dla siebie. Dodatkowych środków pieniężnych można również użyć do obniżenia np. ceny przy leasingu.

Rabat gotówkowy dla ściśle określonych grup klientów – ten rodzaj rabatu może być użyty wyłącznie przez kupującego, który spełnia określone kryteria wyznaczone przez producenta. Takimi klientami są często: absolwenci uczelni wyższych do dwóch lat od ukończenia studiów, nauczyciele szkół publicznych, członkowie i weterani sił zbrojnych armii USA, właściciele samochodu kupowanej marki, właściciele samochodu konkurencyjnej marki, przedsiębiorcy, kupujący ze słabą historią kredytową (pod warunkiem, że użyją finansowania fabrycznego), a także kupujący, którzy rezygnują ze specjalnego finansowania. W wielu wypadkach kupujący ma prawo wyboru – może otrzymać niskie finansowanie lub gotówkę.

Rabaty te w wielu wypadkach umożliwiają dealerom prowadzenie mylącej akcji reklamowej, gdzie cena samochodu w reklamie jest obniżana do minimum, przez odjęcie od niej wszystkich możliwych rabatów mimo, że w praktyce nigdy tak się nie stanie.

Przypominam też, że rabaty te odejmowane są od ceny samochodu na końcu transakcji, czyli po obliczeniu wszystkich podatków. Jest to przecież gotówka płacona nam po kupnie samochodu.

Rabat w formie specjalnego finansowania – jest to rodzaj finansowania, czyli udzielania pożyczki na specjalnych warunkach. Często pożyczki te mają alternatywę – rabat gotówkowy lub specjalne finansowanie. Rabat ten jest też z reguły uzależniony od naszej historii kredytowej. Dokładne kryteria ustalane są przez kredytodawcę, którym jest bank powiązany z producentem.

Rabat przy leasingu – ma różne formy, choć jego celem jest oczywiście zmniejszenie rat przy leasingu samochodu. Przypominam, że warunki leasingu zawsze są uzależnione od sytuacji kredytowej nabywcy.

2. Rabaty dla dealera
O ile rabaty dla nabywcy są dosyć łatwe do ustalenia, bo są publicznie obwieszczane przez producentów samochodów, o tyle rabaty płacone dealerowi za sprzedaż samochodu są zwykle trudniejsze do ustalenia. Proszę pamiętać, że często mamy do czynienia z kilkoma rabatami w tym samym czasie. Dealer nie ma obowiązku obniżyć ceny samochodu, nawet jeżeli taki rabat otrzyma. W niektórych przypadkach dealer niekoniecznie musi się zakwalifikować do otrzymania danego rabatu, a więc nie zawsze możemy liczyć na zniżkę. Często rabat ten jest powiązany z ilością sprzedanych samochodów w danym miesiącu, z czego wynika oczywista rada, że najlepiej jest kupować samochód pod koniec miesiąca.

Rabaty niefabryczne

Czasami, oprócz wyżej wymienionych rabatów można próbować otrzymać dodatkowe zniżki poprzez np. firmę ubezpieczeniową, czy kartę kredytową. Rabaty te zwykle nie są zbyt wysokie, ale pozwalają zaoszczędzić kolejne kilkaset dolarów.

Samochody z największymi rabatami

To oczywiście zwykle te, które nie sprzedają się zbyt dobrze, choć nie zawsze. Czasami w danym rejonie geograficznym jest po prostu nadmiar samochodów tego samego typu i nie mają one wystarczającego zbytu. W chwili obecnej największe rabaty można znaleźć przy kupnie następujących modeli samochodów:
2018 Chrysler 300 – 6 tys. dol.
2018 Nissan Titan XD – 6 tys. dol.
2017 Ford Explorer – 5,8 tys. dol.
2018 Nissan Titan – 5 tys. dol.
2018 Jeep Grand Cherokee – 5 tys. dol.
2017 Ford Edge – 4,5 tys. dol.

Gdzie znaleźć informacje dotyczące rabatów?

Oczywiście na popularnych witrynach internetowych. Jeżeli już wiemy, jakiej marki samochodem jesteśmy zainteresowani, to sprawdzamy rabaty w witrynie producenta. Można też tych danych poszukać na stronach popularnych witryn usługowych, takich jak Truecars, Carsguru, KBB, Edmunds, i wielu innych.

Andrzej Babinicz

andrzej_babinicz
warszawiak z pochodzenia, wychowany w Bytomiu. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej wydziału MEiL. Pracował w Centralnym Biurze Projektów Bistyp w Warszawie. W 1979 r. wyemigrował do Chicago. Pracował m.in. dla Franka Bella – niezależnego dealera Fiata i MG. Po wycofaniu się fiata z rynku amerykańskiego od 1981 roku pracował dla firmy Chrysler. Od 1987 r. prowadził pogadanki motoryzacyjne w różnych polonijnych programach radiowych. W 1991 r. wydał poradnik zatytułowany: „Samochód w Ameryce”. W latach 1997-2016 prowadził ze swoim wspólnikiem Robertem Rogalskim salon samochodowy w Chicago. Poza samochodami jego pasją są podróże po świecie, zwłaszcza do Afryki.
babinicz@autowusa.com
Tel: 773-796-7015,
autowusa.com
facebook.com/AutowUsa
twitter.com/autowusa

 

fot.123RF Stock Photos

Categories: Motoryzacja

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*