Kupujemy używany samochód cz. II

fot.Pixabay.com

fot.Pixabay.com

W poprzednim odcinku pisałem o kupnie nieco starszych używanych samochodów, więc dzisiaj spróbuję ustalić, które 3-letnie samochody są najbardziej niezawodne. Przedstawiam też metody sprawdzania cen oraz zalety i wady kupowania używanych samochodów w salonach sprzedaży.

Najbardziej niezawodne 3-letnie samochody

Samochody najmniejsze:
Honda Fit, Hyundai Accent, Chevrolet Sonic

Samochody małe:
Lexus ES, Buick Verano, BMW 1-series, Toyota Corolla, Toyota Prius, Acura ILX, Audi A4

Samochody średnie:
Lexus GS, Chevrolet Malibu, Hyundai Sonata, Toyota Camry, Mercedes-Benz E-Class, Buick Regal

Samochody duże:
Buick LaCrosse, Nissan Maxima, Toyota Avalon

Małe SUV-y:
Buick Encore, Chevrolet Equinox, Toyota FJ Cruiser, Honda CR-V, Mercedes-Benz GLK, BMW X3

Większe SUV-y:
Lexus GX, Lexus RX, Nissan Murano, Toyota Venza

Duże SUV-y:
GMC Yukon, Chevrolet Tahoe

Małe Crossovery:
Toyota Prius, Kia Soul

Minivany:
Toyota Sienna, Chrysler Town&Country

Duży pickup:
Toyota Tundra, GMC Sierra, Chevrolet Silverado

Mały samochód sportowy:
MINI Cooper, Volkswagen GTI

Większy samochód sportowy:
Chevrolet Camaro

Ustalenie ceny używanego samochodu

Ustalenie ceny używanego samochodu jest oczywiście dużo trudniejsze niż nowego. Mimo rozlicznych źródeł informacji na ten temat, jego ostateczna cena może się dosyć znacznie różnić od wyceny katalogowej. Po prostu przy ocenie samochodu musimy wykazać wiele zdrowego rozsądku. Najlepszym źródłem przy ustalaniu ceny używanego samochodu jest oczywiście internet i trzy najpopularniejsze strony – Kelley Blue Book, Edmunds i NADA (National Automobile Dealers Association) – Official Used Car Guide. Na każdej z nich znajdziemy trzy ceny: średnia cena hurtowa (ang. average trade-in price lub wholesale price), średnia cena rynkowa (ang. average retail price) i średnia cena, którą powinniśmy otrzymać za nasz samochód wymieniając go w salonie na nowy (ang. trade-in price). Równocześnie podane są cenowe poprawki, jakie powinniśmy uwzględnić kupując samochód z większym milażem.

Kupujemy w salonie

O ile nowy samochód mogliśmy kupić wyłącznie u autoryzowanego sprzedawcy nowych samochodów, o tyle samochody używane możemy kupić w wielu miejscach. Dobrym pomysłem jest kupno w renomowanym salonie sprzedaży nowych samochodów, który jednocześnie sprzedaje używane samochody. Salony unikają wystawiania na sprzedaż samochodów używanych w złym stanie technicznym, pociąga to bowiem za sobą zbyt wiele problemów z klientami i w efekcie źle się odbija na ich reputacji. Na ogół samochody w złym stanie technicznym sprzedawane są hurtownikowi, a nie klientowi. Kolejna zaleta – to dobrze wyposażony warsztat. Samochody, które trafiają na sprzedaż, są zwykle naprawiane i przygotowane przez najwyższej klasy fachowców.

Przy okazji uwaga: zwykle najlepiej jest kupować używane samochody tej samej marki, które salon oferuje jako nowe, czyli do salonu Hondy idziemy, żeby kupić używaną hondę, a do sprzedawcy Buicka, żeby kupić używanego buicka. Powód jest bardzo prosty – mechanicy przygotowujący samochód do sprzedaży najlepiej znają auta tej samej marki, jaką oferuje salon.

Następna zaleta to możliwość załatwienia finansowania zakupu. Salony współpracują zwykle z dużymi bankami, które oferują lepsze finansowanie pożyczek niż wiele instytucji kredytowych, z usług których korzystają sprzedawcy samochodów używanych. O sprawach pożyczek na samochody napiszę osobno w jednym z kolejnych odcinków.

Niektórzy sprzedawcy umożliwiają wymianę kupionego używanego samochodu na inny, oczywiście w ściśle określonym czasie, np. siedmiu dni. W większości stanów (m.in. w Illinois) prawo nie pozwala na zwrócenie samochodu sprzedawcy po kilku dniach od zawarcia transakcji kupna. Oczywiście w niektórych wypadkach może on zaoferować dobrowolnie taką opcję klientowi. Proszę jednak pamiętać, że nie moment podpisania umowy kupna-sprzedaży, a moment wyjechania poza teren salonu, jest równoznaczny z kupnem samochodu.

Kolejną jedną zaletą kupowania u autoryzowanego sprzedawcy jest możliwość otrzymania pisemnej gwarancji na używany samochód.

Kupujemy u sprzedawcy używanych samochodów

Trzeba przyznać, że punkty sprzedaży samochodów używanych są miejscami, gdzie na ogół łatwiej jest znaleźć samochody tanie. W niektórych przypadkach łatwiej jest uzyskać pożyczkę dla osoby, która według kryteriów przyjętych przez większe instytucje kredytowe, nie kwalifikuje się do jej otrzymania. Jeśli kupujemy samochód w takim miejscu, starajmy się wybrać sprzedawcę, który dba o reputację swojej firmy. Większość używanych samochodów nie posiada gwarancji. Nawet jeśli sprzedawca oferuje nam gwarancję typu 50/50, czyli zobowiązuje się do pokrycia połowy kosztów napraw, w praktyce rachunek za naprawę zwykle jest tak wysoki, że klient pokrywa cały jej koszt.

W następnym odcinku omówię szerzej kupno samochodu na aukcji i od osób prywatnych.

Andrzej Babinicz

andrzej_babinicz
warszawiak z pochodzenia, wychowany w Bytomiu. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej wydziału MEiL. Pracował w Centralnym Biurze Projektów Bistyp w Warszawie. W 1979 r. wyemigrował do Chicago. Pracował m.in. dla Franka Bella – niezależnego dealera Fiata i MG. Po wycofaniu się fiata z rynku amerykańskiego od 1981 roku pracował dla firmy Chrysler. Od 1987 r. prowadził pogadanki motoryzacyjne w różnych polonijnych programach radiowych. W 1991 r. wydał poradnik zatytułowany: „Samochód w Ameryce”. W latach 1997-2016 prowadził ze swoim wspólnikiem Robertem Rogalskim salon samochodowy w Chicago. Poza samochodami jego pasją są podróże po świecie, zwłaszcza do Afryki.
akbabinicz@gmail.com

Categories: Motoryzacja

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*