0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaMotoryzacjaJak rozmawiać z mechanikiem

Jak rozmawiać z mechanikiem

-

fot.123RF Stock Photos
fot.123RF Stock Photos

Komunikacja to podstawa, również w sytuacjach naprawy lub serwisowania samochodu. W rozmowie z mechanikiem pomoże nie tylko znajomość motoryzacyjnych terminów, ale także rzeczowość, życzliwość i uśmiech.

Jednym z problemów, z jakimi Polacy spotykają się w Stanach Zjednoczonych podczas prób naprawienia samochodu jest brak umiejętności prawidłowego komunikowania się z przedstawicielem serwisu lub mechanikiem. Często nie chodzi tu o naturalne problemy językowe, ale o niewłaściwy styl prowadzenia rozmowy. Ten styl to podejrzliwość, brak uśmiechu, zaniedbanie samochodu (brak wykonywania na czas przeglądów okresowych) i przekonanie, że to co jest najtańsze jest jednocześnie najlepsze. Stąd też wielu rodaków trafia do hochsztaplerów, których jedynym celem jest wyłudzenie pieniędzy, a nie wykonanie rzetelnej usługi. Komunikując się z mechanikiem radzę przestrzegać następujących zasad:

REKLAMA

1. Zacznij od oceny jakiego typu mechanik jest ci potrzebny. Jeżeli wymagana jest prosta usługa typu wymiana oleju, hamulców czy np. opon, to wystarczy, że pojedziesz do dowolnego warsztatu, oczywiście cieszącego się dobrą renomą. Natomiast, jeżeli jest to usterka poważniejsza, zwłaszcza jeżeli chodzi o elektronikę, to zastanów się czy nie warto oddać samochodu do naprawy w salonie sprzedaży.
2. Bądź uśmiechnięty i zachowuj się z kurtuazją. Praca mechanika jest bardzo ciężka i fakt, że ma on zwykle brudne ręce nie oznacza, że można go lekceważyć. W chwili obecnej, żeby zostać dobrym mechanikiem, wymagana jest wysoka wiedza teoretyczna i praktyczna, co oznacza wiele godzin szkoleń i dużo cierpliwości.
3. Pozwól mechanikowi określić, co jest zepsute w samochodzie. Skup się na właściwym przedstawieniu symptomów, a nie własnej diagnozie. Nawet jeżeli wydaje ci się, że wiesz, co jest uszkodzone, to zachowaj to dla siebie. Prawidłowe określenie symptomów jest często kłopotliwe nawet dla osób dobrze znających język angielski. Nie zachowuj się jak ekspert, ale wykaż zainteresowanie naprawą i wysłuchaj uważnie tłumaczenia problemu.
4. Przy zlecaniu naprawy bądź bardzo dokładny. Poproś o sporządzenie wyceny, której kopię zabierz ze sobą. Nie pozwól, żeby wykonywano naprawy przekraczające ustaloną sumę o więcej niż 10 procent. Opis naprawy musi być dokładny, a więc nie może zamykać się np. słowami: trzeba naprawić silnik.
5. Przy odbiorze samochodu poproś o dokładnie sporządzony rachunek i zażądaj zwrotu wszystkich wymienionych części (z wyjątkiem części, które podlegają zwrotowi do producenta). Musisz zrozumieć, że chęć mechanika doprowadzenia samochodu do stanu normalnej używalności przed rozpoczęciem szukania uszkodzenia jest rzeczą zupełnie naturalną. Oznacza to np. konieczność wykonania kilku czynności obsługowych (takich jak wymiana świec, filtra powietrza itp.) przed podjęciem właściwej naprawy.
6. Staraj się dać wystarczająco dużo czasu na naprawę samochodu. W wielu przypadkach wiąże się to z koniecznością pozostawienia samochodu w warsztacie na kilka dni. Jeżeli sądzisz, że jest to konieczne, poproś mechanika, żeby przejechał się twoim samochodem w celu wykrycia ewentualnych problemów, które mogły ujść uwadze w warsztacie.
7. Nie denerwuj się, jeżeli samochód nie został naprawiony za pierwszym razem. Diagnostyka dotycząca napraw współczesnego samochodu jest bardzo trudna i nawet najlepsi fachowcy nie zawsze potrafią sobie z nią poradzić.
8. Jeżeli jesteś zadowolony z naprawy, wróć lub zadzwoń do warsztatu i zadbaj, żeby i mechanik i jego przełożony o tym wiedział, a następnym razem poproś o tego samego mechanika.
9. I na zakończenie: jeżeli jesteś witany w warsztacie ponurym spojrzeniem i opryskliwym traktowaniem, to poszukaj innego mechanika.

Andrzej Babinicz

andrzej_babinicz
warszawiak z pochodzenia, wychowany w Bytomiu. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej wydziału MEiL. Pracował w Centralnym Biurze Projektów Bistyp w Warszawie. W 1979 r. wyemigrował do Chicago. Pracował m.in. dla Franka Bella – niezależnego dealera Fiata i MG. Po wycofaniu się fiata z rynku amerykańskiego od 1981 roku pracował dla firmy Chrysler. Od 1987 r. prowadził pogadanki motoryzacyjne w różnych polonijnych programach radiowych. W 1991 r. wydał poradnik zatytułowany: „Samochód w Ameryce”. W latach 1997-2016 prowadził ze swoim wspólnikiem Robertem Rogalskim salon samochodowy w Chicago. Poza samochodami jego pasją są podróże po świecie, zwłaszcza do Afryki.
[email protected]
Tel: 773-796-7015,
autowusa.com

REKLAMA

2091282910 views

REKLAMA

2091283214 views

REKLAMA

2093079673 views

REKLAMA

2091283495 views

REKLAMA

2091283642 views

REKLAMA

2091283786 views