Jak dobrze kupić nowy samochód: koszt utrzymania auta

fot.123RF Stock Photos

Decyzja o kupnie samochodu zwykle pociąga za sobą znaczne nakłady finansowe. Na wstępie należy zaznaczyć, że uwagi zawarte w tym artykule dotyczą tych, którzy chcą kupić samochód w cenie do 50 tys. dol. Analizując nasze samochodowe potrzeby, powinniśmy wziąć pod uwagę rzeczywisty koszt utrzymania samochodu.

W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się, ile średnio musimy wydać na samochód uwzględniając pełne koszty, a więc (oprócz ceny) takie pozycje jak podatki, procent od pożyczki, dewaluacja wartości samochodu, naprawy, ubezpieczenia i przeglądy.

W ustaleniu rzeczywistych kosztów rocznego utrzymania samochodu posłużyłem się obliczeniami amerykańskiego motoklubu AAA (American Automobile Association). Obliczenia dotyczą samochodu z rocznika 2015, po jego jednorocznej eksploatacji.

Oto tabela średnich kosztów utrzymania samochodu w zależności od jego typu, wielkości i przejechanych w ciągu roku mil.

 

W następnej tabeli podałem przewidywany koszt eksploatacji nowych samochodów po pięciu latach. Obliczenia dotyczą wersji podstawowych poszczególnych modeli. Okazuje się, że rzeczywisty koszt użytkowania małego samochodu typu hatchback waha się od 25 do 35 tys. dol. i niekoniecznie jest uzależniony tylko od jego ceny wyjściowej.
Przykładowo koszt utrzymania samochodu marki Ford Fiesta Titanium jest o 3 tys. dol. wyższy niż modelu Nissana Versa Note, mimo tej samej ceny wyjściowej.

 

Powyższe tabele dają obraz rzeczywistych kosztów utrzymania samochodu, o których często nie mamy pojęcia. W sieci można znaleźć wiele witryn internetowych pozwalających na tego typu obliczenia – np. popularna witryna Edmunds.

Za tydzień postaram się podać podobne dane dotyczące pozostałych samochodów, a więc SUV, minivanów i samochodów ciężarowych.

Andrzej Babinicz

andrzej_babinicz
warszawiak z pochodzenia, wychowany w Bytomiu. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej wydziału MEiL. Pracował w Centralnym Biurze Projektów Bistyp w Warszawie. W 1979 r. wyemigrował do Chicago. Pracował m.in. dla Franka Bella – niezależnego dealera Fiata i MG. Po wycofaniu się fiata z rynku amerykańskiego od 1981 roku pracował dla firmy Chrysler. Od 1987 r. prowadził pogadanki motoryzacyjne w różnych polonijnych programach radiowych. W 1991 r. wydał poradnik zatytułowany: „Samochód w Ameryce”. W latach 1997-2016 prowadził ze swoim wspólnikiem Robertem Rogalskim salon samochodowy w Chicago. Poza samochodami jego pasją są podróże po świecie, zwłaszcza do Afryki.
babinicz@autowusa.com
Tel: 773-796-7015,
autowusa.com

facebook.com/AutowUsa
twitter.com/autowusa

 

(Tabele – na podstawie danych American Automobile Association – AAA)

Categories: Motoryzacja

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*