Gwarancje na samochody używane

fot.Rangga Aditya Armien/pexels.com

fot.Rangga Aditya Armien/pexels.com

Zdecydowana większość gwarancji, zwłaszcza jeśli chodzi o gwarancje podstawowe, jest niejako „przywiązanych” do samochodu. Oznacza to, że jeśli kupujemy używany samochód, który jest objęty gwarancją podstawową (ang. bumper to bumper), nie musimy niczego zmieniać ani nikogo o zmianie właściciela zawiadamiać.

Dotyczy to na ogół również gwarancji układu napędowego (ang. powertrain). Wyjątkiem są gwarancje udzielane na dłuższy czas – 10 lat i więcej – takie jak z firm Hyundai, Chrysler i GM. W tym wypadku gwarancje te są ważne tylko dla oryginalnego właściciela.

Gwarancje na certyfikowane samochody używane

Praktycznie wszystkie firmy sprzedające na rynku amerykańskim nowe samochody oferują także certyfikowane używane auta (Certified Pre-Owned Cars, CPO). Nazwą tą objęto system sprzedaży własnych samochodów, tzn. samochodów tej samej marki. Samochody sprzedawane w tym systemie nie miały poważnego wypadku, są dokładnie sprawdzone przez wykwalifikowanych mechaników i objęte gwarancją, zwykle dłuższą niż oryginalna gwarancja fabryczna. Z reguły dotyczy to samochodów nowszych – 1-5-letnich. Samochody te z reguły pozyskiwane są z wypożyczalni lub po leasingu.

Na ogół zakup takiego samochodu to dobra alternatywa dla kupujących, pod warunkiem, że oczywiście kontrolują oni ceny takiego auta. W praktyce powinno się przyjąć, że samochód jednoroczny powinien być tańszy od nowego o minimum 25 proc., trzyletni o minimum 40 proc., a pięcioletni o 55 procent.

Obecnie najlepsze programy CPO oferują następujące firmy: Lexus, Volvo, Porsche, BMW i Cadillac – w klasie samochodów luksusowych, a także Kia, Hyundai i GM, jeśli chodzi o samochody popularne.

W tabeli poniżej podałem główne punkty programów CPO popularniejszych marek. Wszystkie te samochody obejmuje istniejąca gwarancja (jeżeli nie wygasła), a dodatkowo posiadają następujące gwarancje: BB – od zderzaka do zderzaka, PT – na układ napędowy, RA – darmowa pomoc drogowa, UW – udział własny (ang. deductible), TR – możliwość transferu, A – gwarancja po wygaśnięciu gwarancji podstawowej, P – okres gwarancyjny obowiązuje od daty pierwszej rejestracji samochodu, D – okres gwarancyjny obowiązuje od daty zakupu, niezależnie od stanu licznika.

Dodatkowe gwarancje na używane samochody

Proszę pamiętać, że jeżeli nie kupujemy samochodu objętego programem CPO, to zdecydowana większość samochodów używanych sprzedawanych jest “as is”, czyli “w takim stanie, w jakim jest”. Prawo na ogół nie wymaga udzielania przez sprzedawcę gwarancji na używany samochód. Oczywiście w wielu przypadkach, kiedy kupujemy samochód u profesjonalnego sprzedawcy, możemy otrzymać jakąś formę gwarancji.

Najbardziej popularna forma obejmuje okres 30 dni i tysiąc mil. Czasem jest to gwarancja typu 50/50 – oznacza to, że jesteśmy w 50 proc. finansowo odpowiedzialni za wszystkie ewentualne naprawy samochodu. Ten rodzaj gwarancji jest na ogół bezużyteczny, jako że sprzedawca jest w stanie tak przedstawić rachunek za naprawę samochodu, że praktycznie będzie go płacił nabywca.

Jeżeli w czasie negocjacji sprzedawca oferuje jakąś gwarancję, starajmy się, żeby obejmowała ona wszystkie elementy samochodu. Warto też pamiętać o jeszcze jednym prawie obowiązującym sprzedawcę, czyli Known Defects Disclosure. Prawo to wymaga, by poinformował on nabywcę o wszystkich znanych mu defektach samochodu. Pozwala to na zerwanie kontraktu w razie, kiedy kupujący będzie w stanie udowodnić, że sprzedawca wiedział przed transakcją o danej usterce. Warto też zainteresować się, czy kupowany samochód nie jest objęty jakąś formą gwarancji fabrycznej. Przy kupnie używanego samochodu sprzedawca często będzie nam proponował zakup polisy serwisowej, popularnie określanej jako „przedłużona gwarancja”, ale o tym opowiem w przyszłym tygodniu.

Andrzej Babinicz

andrzej_babinicz
warszawiak z pochodzenia, wychowany w Bytomiu. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej wydziału MEiL. Pracował w Centralnym Biurze Projektów Bistyp w Warszawie. W 1979 r. wyemigrował do Chicago. Pracował m.in. dla Franka Bella – niezależnego dealera Fiata i MG. Po wycofaniu się fiata z rynku amerykańskiego od 1981 roku pracował dla firmy Chrysler. Od 1987 r. prowadził pogadanki motoryzacyjne w różnych polonijnych programach radiowych. W 1991 r. wydał poradnik zatytułowany: „Samochód w Ameryce”. W latach 1997-2016 prowadził ze swoim wspólnikiem Robertem Rogalskim salon samochodowy w Chicago. Poza samochodami jego pasją są podróże po świecie, zwłaszcza do Afryki.
akbabinicz@gmail.com

Tabela: Andrzej Babinicz

tabelka

Categories: Motoryzacja

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*