Czego naprawdę potrzebujesz w nowym samochodzie

fot.Mike/pexels.com

Oferta standardowego i dodatkowego wyposażenia nowych samochodów przyprawia o zawrót głowy. Sprawny sprzedawca będzie przekonywał nas, że wszystkie dostępne opcje wyposażenia są nam niezbędne. Przyjrzyjmy się, czy na pewno.

Klimatyzacja
Jest jednym z najpopularniejszych dodatków w samochodzie. Praktycznie już tylko najtańsze modele samochodów nie są w nią wyposażone. Jednak w wielu mniejszych samochodach obciążenie silnika, spowodowane pracującym kompresorem, jest na tyle duże, że wyczuwalna jest utrata mocy silnika, a zużycie paliwa wzrasta w sposób dosyć znaczny (do dwóch mil z galona przy jeździe miejskiej).
Najbardziej polecam system automatycznej kontroli temperatury w samochodzie (ang. climate control). System ten pozwala na utrzymanie stałej temperatury w aucie, bez konieczności ciągłego manipulowania urządzeniami sterującymi.

System stop-start
W wielu współczesnych samochodach montuje się obecnie redukujący zużycie paliwa system, który samoczynnie wyłącza silnik w momencie zdjęcia nogi z hamulca. System ten obciąża co prawda rozrusznik, ale rzeczywiste oszczędności zauważymy przy jeździe miejskiej. System stop-start można oczywiście, w razie potrzeby, wyłączyć.

Tempomat (ang. Cruise Control)
Bardzo polecam. Jest to urządzenie, które pozwala na ustawienie odpowiedniej prędkości samochodu i utrzymywanie jej bez konieczności naciskania na pedał gazu. Przydatne jest szczególnie w czasie dłuższej jazdy autostradą lub szosą z prędkością powyżej 25 mil/godz. Używanie tego urządzenia nie tylko zwiększa komfort jazdy, ale również znacząco zmniejsza zużycie paliwa. W najbardziej zaawansowanych wersjach tego systemu (ang. Intelligent Cruise Control), pozwala on na jazdę bez konieczności utrzymywania dystansu do samochodu jadącego przed nami. Dzięki odpowiednim czujnikom i automatycznym hamulcom, kontrolowanym przez komputer, samochód sam zwolni lub zatrzyma się.

Nawigacja
Jeżeli posiadacie dobrej jakości telefon komórkowy z dużym ekranem i wystarczająco dobry wzrok, to radzę z tej opcji zrezygnować. Nawigacja telefoniczna Google’a swoją dokładnością i aktualnością na ogół przebija samochodowe systemy satelitarne. W ostateczności można kupić system Tom-Tom lub Garmin, który jest znacznie tańszy i łatwiejszy do schowania w samochodzie.

Skórzane siedzenia
Polecam – zwłaszcza w droższych modelach i rodzicom małych dzieci. Używany samochód bez skórzanych siedzeń jest zwykle wart co najmniej z tysiąc dolarów mniej. Skóra jest bardziej wytrzymała i łatwiejsza w czyszczeniu. Problem lodowatego siedzenia w zimie zwykle można rozwiązać systemem ogrzewania siedzeń. W droższych modelach można zamontować siedzenia, które są wentylowane i chłodzone – opcja bardzo przydatna podczas upałów.

Sensory parkowania
Pamiętajmy, że zgodnie z prawem, wszystkie nowe samochody muszą być wyposażone w kamerę cofania. Sensory parkowania zwykle przydają się w większych samochodach lub użytkownikom z ograniczoną mobilnością. Zwykle kamera cofania wystarcza, więc w mniejszych samochodach z tej opcji można zrezygnować.

Wyświetlacz na szybie
Jeden z bardziej kontrowersyjnych pomysłów, mających na celu poprawę bezpieczeństwa kierowcy w samochodzie. System ten ma wiele odmian, ale generalnie polega na wyświetlaniu na przedniej szybie danych z deski rozdzielczej. W niektórych samochodach wyświetlane są również elementy obrazu znajdującego się przed pojazdem (np. w nocy wyświetlane są dane z kamery na podczerwień, co pomaga w dostrzeżeniu ludzi i zwierząt). Generalnie, zwłaszcza starszym osobom – nie polecam.

Szyberdach
Według mnie, ta opcja jest uzależniona od ilości dni słonecznych w roku. W słonecznych miastach szyberdach jest mało przydatny, bo nagrzewa dodatkowo wnętrze samochodu. Dodatkowo, jeżeli otwieramy dach w czasie jazdy, to szum wiatru z reguły jest zbyt dokuczliwy. Opcja przydatna w małych ciasnych samochodach, natomiast przydatność szyberdachu w większych samochodach jest dyskusyjna.

Zdalne otwieranie tylnej klapy lub bagażnika
Zdecydowanie tak! Bardzo przydatne, szczególnie podczas wyprawy na zakupy.

Elektrycznie sterowane siedzenie
Samochody luksusowe są w tę opcję wyposażone, natomiast w tańszych samochodach jest ona przydatna tylko wtedy, kiedy na co dzień samochód jest używany przez więcej niż jednego kierowcę i sterowanie to posiada opcję „pamięci”, czyli możliwość zapamiętania ustawienia siedzenia i lusterek.

Większe koła
Podobno lepiej wyglądają, ale nie zajmujmy się estetyką. Należy pamiętać, że większe koła to wyższa cena opon i twardsze, mniej wygodne zawieszenie. Nie polecam.

Bluetooth
Bardzo ważny element wyposażenia dla wszystkich używających telefonu komórkowego. Urządzenie to pozwala na używanie telefonu bez konieczności jego dotykania, a więc poza zaletami praktycznymi, zabezpiecza nas przed niepotrzebną ingerencją policji i mandatem.

Andrzej Babinicz

andrzej_babinicz
warszawiak z pochodzenia, wychowany w Bytomiu. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej wydziału MEiL. Pracował w Centralnym Biurze Projektów Bistyp w Warszawie. W 1979 r. wyemigrował do Chicago. Pracował m.in. dla Franka Bella – niezależnego dealera Fiata i MG. Po wycofaniu się fiata z rynku amerykańskiego od 1981 roku pracował dla firmy Chrysler. Od 1987 r. prowadził pogadanki motoryzacyjne w różnych polonijnych programach radiowych. W 1991 r. wydał poradnik zatytułowany: „Samochód w Ameryce”. W latach 1997-2016 prowadził ze swoim wspólnikiem Robertem Rogalskim salon samochodowy w Chicago. Poza samochodami jego pasją są podróże po świecie, zwłaszcza do Afryki.
babinicz@autowusa.com
Tel: 773-796-7015,
autowusa.com
facebook.com/AutowUsa
twitter.com/autowusa

Categories: Motoryzacja

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*