Co to jest SUV i tzw. crossover?

Co to jest SUV i tzw. crossover?

Ostatnimi czasy zdecydowana większość kupowanych samochodów to nie są zwykłe 4-drzwiowe sedany ani też minivany, które jako środek lokomocji dla tzw. soccer mom (futbolowej mamy, czyli wożącej dzieci na treningi) straciły wzięcie i relatywnie niskie ceny benzyny pozwoliły na eksplodujące zainteresowanie samochodami większymi, wywodzącymi się mniej lub bardziej od samochodów terenowych w skrócie określanych w języku angielskim jako SUV (Sport Utility Vehicle) czyli w wolnym tłumaczeniu sportowo-użytkowe.

Drugą, z wyglądu podobną klasą są samochody określane jako tzw. crossovery.

Nie chodzi tu tylko o przeciętnych konsumentów; nawet sprzedawcy i producenci samochodów mają tendencję do rozmycia tych dwóch terminów. Jednym z powodów jest to, że akronim “SUV” jest obecnie używany do opisania niemal każdego pojazdu, który oferuje napęd na wszystkie koła i przyzwoity prześwit. W czasach recesji kiedy ceny paliwa rosły, konsumenci zaczęli bardziej dbać o oszczędność paliwa. Duże, uciążliwe i nieefektywne pojazdy typu SUV zostały tym negatywnie dotknięte.

Producenci samochodów przenieśli nacisk na pojazdy, które połączyły użyteczność ciężarówki z ekonomią samochodu.

Obecnie, kiedy producent samochodów wprowadza na rynek pojazd, to on wybiera jedną kategorię – SUV lub crossover w zależności od potrzeb rynku i pojazdów, z którymi zamierza konkurować. Producenci samochodów i dealerzy mogą niestety polegać na fakcie, że wielu klientów nie jest wystarczająco zorientowanych, więc określenie styl pojazdu można dobrać w zależności od sytuacji i potrzeb.

W rzeczywistości jednak SUV i crossover z definicji różnią się znacząco. Tradycyjne SUV-y i crossovery oparte są na różnych platformach. Mówiąc krótko, jeśli pojazd opiera się na ramie (na ogół pickupa), to jest to SUV, a jeśli jest oparty na platformie samochodu osobowego bez ramy, czyli tzw. samonośnym to jest to crossover. Oficjalne rozróżnienie opiera się więc na konstrukcji pojazdu. SUV wykorzystuje konstrukcję nadwozia na ramie a crossover ma nadwozie samonośne.

Samochody typu SUV, czyli oparte na ramie.

Konstrukcja nadwozia na ramie była pierwszą metodą budowy pojazdu. Marka Ford Model T został zbudowany w ten sposób, w oparciu o wpływ powozów konnych. Od lat producenci samochodów obniżają koszty, montując po prostu różne konstrukcje nadwozia na tej samej ramie. Obecnie niewiele pojazdów (oprócz ciężkich pojazdów użytkowych, ciężarówek, pojazdów terenowych i niektórych dużych SUV-ów) nadal stosuje konstrukcję nadwozia na ramie. Ta metoda pozwala na większe naprężenia skrętne, preferowane w pojazdach terenowych i jest łatwiejsza w naprawie, co jest pomocne w przypadku np masowych odbiorców typu wypożyczalnie samochodów. Tradycyjne SUV-y z nadwoziem na ramie są również doskonałe do holowania.
Samochody oparte na ramie są również mniej komfortowe ze względu na ich zawieszenie ponieważ sztywna rama nie tłumi nierówności na drodze tak jak nadwozie samonośne. Warto też wspomnieć, że są one z reguły cięższe, czyli są mniej oszczędne spalając więcej paliwa.

Samochody typu Crossover czyli z nadwoziem samonośnym

Konstrukcja samonośna czyli ,,unibody” jest skrótem od ,,jednolitej” konstrukcji szkieletu samochodu. W tym sposobie korpus i rama pojazdu są zbudowane razem jako pojedyncza konstrukcja. Producenci samochodów zaczęli stosować tę metodę bardziej regularnie w latach sześćdziesiątych w samochodach osobowych.
Pierwszym samochodem terenowym, który miał nadwozie samonośne była marka Jeep Cherokee rocznik 1984 , choć za prekursora crossoverów uważa się wyprodukowaną w 1994 roku markę Toyota RAV4.

Wraz z pojawieniem się możliwości projektowania wspomaganego komputerowo i innowacji w technologii wytwarzania, stała się preferowaną metodą. Ta metoda pozwala na produkcję lżejszych pojazdów i umożliwia większą przestrzeń pasażerską i ładunkowej. Pojazdy samonośne są bezpieczniejsze dzięki wbudowanym tzw. strefom zgniotu. Z drugiej strony uszkodzenia takich pojazdów są większe, a kosztowne naprawy muszą być wykonywane przez specjalnie wyszkolonych techników z kosztownym specjalistycznym sprzętem.

Wnioski:
Jeśli szukasz bardzo dużego pojazdu, lub priorytety obejmują holowanie lub jazda w terenie, tradycyjny SUV może być dobrym rozwiązaniem. Ponadto, jeśli jesteś konsumentem, który preferuje ciężarówki nad samochodami, zapoznaj się z poniższą listą tradycyjnych SUV-ów. W przeciwnym razie istnieje wiele opcji dostępnych w segmencie crossover, które będą pasować do prawie każdej potrzeby, zapewniając jednocześnie większe bezpieczeństwo i oszczędność paliwa.

A oto lista marek samochodów, które można nazwać klasycznymi SUV

General Motors: Cadillac Escalade, Chevrolet Tahoe, Chevrolet Suburban, GMC Yukon. Wszystkie te 4 modele mają tą samą ramę, którą dzielą z pickupem Silverado i GMC Sierra.

Ford: Ford Expedition, Lincoln Navigator. Oparte oczywiście na ramie najlepiej sprzedającego się pickupa w Ameryce – Forda z serii F.
Jeep: Jeep Wrangler

Nissan: Infiniti QX80/Nissan Armada
Mercedes-Benz: Mercedes-Benz G-Class
Toyota: Toyota 4-Runner, Lexus GX, Toyota Land Cruiser, Lexus LX. Toyota Sequoia, Le

Andrzej Babinicz

andrzej_babinicz
warszawiak z pochodzenia, wychowany w Bytomiu. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej wydziału MEiL. Pracował w Centralnym Biurze Projektów Bistyp w Warszawie. W 1979 r. wyemigrował do Chicago. Pracował m.in. dla Franka Bella – niezależnego dealera Fiata i MG. Po wycofaniu się fiata z rynku amerykańskiego od 1981 roku pracował dla firmy Chrysler. Od 1987 r. prowadził pogadanki motoryzacyjne w różnych polonijnych programach radiowych. W 1991 r. wydał poradnik zatytułowany: „Samochód w Ameryce”. W latach 1997-2016 prowadził ze swoim wspólnikiem Robertem Rogalskim salon samochodowy w Chicago. Poza samochodami jego pasją są podróże po świecie, zwłaszcza do Afryki.
babinicz@autowusa.com
Tel: 773-796-7015,
autowusa.com
facebook.com/AutowUsa
twitter.com/autowusa

 

Na zdjęciu: Lincoln Navigator
fot.Jason Szenes/EPA/REX/Shutterstock

Categories: Motoryzacja

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*