0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaMotoryzacjaBezpieczna jazda samochodem. Odc. 2

Bezpieczna jazda samochodem. Odc. 2

-

fot.JÉSHOOTS/Pexels/Pixabay.com
fot.JÉSHOOTS/Pexels/Pixabay.com

W zeszłym tygodniu pisałem o jeździe zimą i parkowaniu tyłem. Dzisiaj poruszymy temat prowadzenia samochodu w dalekich trasach, prowadzenia samochodu z przyczepą, w deszczu oraz co robić, gdy zatrzyma cię policja. No to ruszamy…

Samochodem w daleką trasę

REKLAMA

Stany Zjednoczone, Kanada i Meksyk to kraje stworzone do samochodowych podróży. Bezkresne przestrzenie i niekończące się drogi przyciągają amatorów dalekich tras. Jednak bez odpowiedniego przygotowania, wymarzona podróż może zamienić się w prawdziwy koszmar. Aby tak się nie stało, radzę zwrócić uwagę na kilka punktów:

Przygotowanie samochodu do wyjazdu.
Sprawdzamy czy samochód jest w odpowiednim stanie technicznym, czy wymieniony jest olej, czy nie świeci się żadna kontrolka, a zwłaszcza „check engine”. Następnym punktem będzie sprawdzenie stanu opon i zagłówków. Należy starać się, aby wysokość zagłówków była wyregulowana w stosunku do środka głowy pasażera.
2. Jadąc daleko, zwłaszcza cięższym samochodem, warto zainteresować się sposobami zaoszczędzenia paliwa. Pierwsze to dopompować opony o 2 – 3 PSI powyżej ciśnienia zalecanego w instrukcji obsługi. Twardsze opony w dalekiej trasie dadzą nam oszczędność benzyny. Drugim czynnikiem, mającym wpływ na oszczędność, jest nieprzekraczanie prędkości maksymalnych. Samochód jest najoszczędniejszy, jeśli nie przekraczamy prędkości 65 mil na godzinę. Radzę też starać się używać jak najczęściej tempomatu (ang. cruise control). Dzięki temu urządzeniu jesteśmy w stanie w cięższym samochodzie zaoszczędzić nawet do 3 mil na galonie benzyny.

Używajmy urządzeń GPS, zwłaszcza jeżeli jest to GPS interaktywny, czyli taki, który cały czas się uaktualnia. Przykładem takiego GPS jest oczywiście telefon komórkowy z mapą Google’a.

Prowadzenie samochodu z przyczepą

Prowadząc samochód z przyczepą, warto zwrócić uwagę na kilka spraw. Po pierwsze, jeżeli mamy samochód z przednim napędem, należy sprawdzić, jaki jest maksymalny, dozwolony ciężar przyczepy – zwykle wynosi on od 1 do 2 tys. funtów. Ciągnięcie cięższej przyczepy zwykle kończy się spaleniem skrzyni biegów. Powinniśmy zawsze, ciągnąc przyczepę, wyłączyć tzw. nadbieg (ang. overdrive) i tempomat. Jeżeli jedziemy w dalszą trasę, należy częściej się zatrzymywać, aby wychłodzić automatyczną skrzynię biegów.

Prowadzenie samochodu w deszczu i mgle

W sytuacji nagłego pogorszenia warunków pogodowych, kiedy na zewnątrz gromadzi się mgła i zaczyna padać deszcz, zapalamy światła mijania i przeciwmgielne. Pamiętajmy, że droga jest najbardziej śliska w momencie, kiedy deszcz zaczął padać i nie zmył jeszcze kurzu z nawierzchni. Zmniejszamy prędkość i wyłączamy tempomat. Jeżeli deszcz jest bardzo gwałtowny, unikamy kałuż, zwłaszcza pod mostami i wiaduktami. Należy też być przygotowanym na możliwość poślizgu na cieniutkiej warstwie wody. W razie znalezienia się w takiej sytuacji, natychmiast zdejmujemy nogę z gazu, nie hamujemy, nie robimy gwałtownych ruchów kierownicą, tylko lekko skręcamy ją w tym samym kierunku, w którym samochód się ślizga.

Prowadzenie samochodu terenowego

Zdecydowana większość takich samochodów ma napęd na cztery koła i kierowca praktycznie nie ma wpływu na to, które koła są napędzane. W niektórych SUV-ach, głównie starszych, mamy przekładnię, która ma kilka możliwości. Są to napędy zwykle oznaczane 2H (napęd na 2 koła), 4H (napęd na 4 koła, szosowy) i 4L (napęd na 4 koła – terenowy). Zwracam tu uwagę posiadaczom SUV-ów z przekładnią terenową – 4L, że nie wolno takiej przekładni używać w jeździe szosowej. Używa się jej wyłącznie w terenie i aby ją włączyć, należy najpierw zatrzymać samochód i przełączyć dźwignię zmiany biegów na N (bieg neutralny) lub P – bieg postojowy.

Gdy zatrzymuje nas policja

Każdemu kierowcy zdarza się zobaczyć za sobą migające światła policyjne, wyraźnie dające nam do zrozumienia, że powinniśmy się zatrzymać. W takim momencie zjeżdżamy na pobocze, zatrzymujemy samochód i otwieramy okno po stronie kierowcy.
Absolutnie nie wysiadamy z samochodu, tylko kładziemy ręce na kierownicy i czekamy na dalsze polecenia policjanta. W razie potrzeby dajemy policjantowi prawo jazdy i dowód ubezpieczenia samochodu. Policjant zawsze powinien podać powód zatrzymania – nielegalnym jest zatrzymywanie samochodu bez powodu. W stosunku do policjanta zawsze staramy się być grzeczni. Jeżeli w czymś zawiniliśmy, tylko w ten sposób można próbować przekonać policjanta do łagodniejszego podejścia do naszego przewinienia. Absolutnie nie staramy się policjanta przekupić – taka próba może się skończyć aresztem.

Za tydzień, ponieważ zaczyna się okres świąteczny, o tym jaki samochód warto kupić i dlaczego.

Andrzej Babinicz

andrzej_babinicz
warszawiak z pochodzenia, wychowany w Bytomiu. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej wydziału MEiL. Pracował w Centralnym Biurze Projektów Bistyp w Warszawie. W 1979 r. wyemigrował do Chicago. Pracował m.in. dla Franka Bella – niezależnego dealera Fiata i MG. Po wycofaniu się fiata z rynku amerykańskiego od 1981 roku pracował dla firmy Chrysler. Od 1987 r. prowadził pogadanki motoryzacyjne w różnych polonijnych programach radiowych. W 1991 r. wydał poradnik zatytułowany: “Samochód w Ameryce”. W latach 1997-2016 prowadził ze swoim wspólnikiem Robertem Rogalskim salon samochodowy w Chicago. Poza samochodami jego pasją są podróże po świecie, zwłaszcza do Afryki.
[email protected]

REKLAMA

2091257492 views

REKLAMA

2091257791 views

REKLAMA

2093054251 views

REKLAMA

2091258073 views

REKLAMA

2091258219 views

REKLAMA

2091258364 views