Tapety − luksusowe i ekologiczne

Tapety − luksusowe i ekologiczne

Jednym z najtańszych sposobów odświeżenia i odnowienia mieszkalnych wnętrz jest przemalowanie ścian na nowe kolory. Kiedy chcemy uzyskać efekt luksusowych wnętrz, sięgamy wówczas po kosztowniejsze materiały takie jak płytki, granity, marmury, szkło czy drewniane okładziny. Często jednak budżet nie pozwala nam na te drogie opcje i szukamy czegoś pośredniego. W przeszłości odpowiedzią na takie zapotrzebowanie były tapety, jednak dzisiaj mogą być one o wiele droższe od marmurowych płyt czy innych naturalnych materiałów.

Dzięki udoskonalonym i ekologicznym technologiom oraz stylowemu wzornictwu i wyrafinowanej strukturze, nowoczesne tapety same w sobie są poszukiwanym materiałem wykończeniowym. Ponieważ wykraczają one poza to, co można osiągnąć stosując płaskie farby czy inne standardowe materiały, są one często polecane do najbardziej wyszukanych rezydencji i ekskluzywnych hoteli.

Sama jestem zwolenniczką współczesnych luksusowych okładzin i często je stosuję w swoich projektach, dlatego znam więc większość liczących się na rynku wytwórców. W naszej metropolii ma swoją siedzibę największy producent ręcznie robionych, ekskluzywnych i ekologicznych tapet. Firma Maya Romanoff produkuje nowatorskie tapety od 1969 roku. Dzięki innowacyjnym technikom i niepowtarzalnej jakości, jej wyroby należą do najbardziej nagradzanych i ulubionych przez projektantów i architektów z całego świata.

Początkowo zakłady znane były z produkcji ręcznie farbowanych tzw. „tęczowych” lub „hipisowskich” tkanin i tapet. Jednak z biegiem lat wyspecjalizowały się w produkcji tapet wykorzystującej naturalne i egzotyczne materiały. Dzisiaj jest to firma znana z głównie okładzin, które na powierzchniach ścian wyglądają jak niepowtarzalne dzieła sztuki. Nic więc dziwnego, że luksusowa sieć hotelowa „The Four Season” zakupuje tapety do swoich budynków jedynie od niej.

Maya Romanoff Corp. jest również preferowana przeze mnie. Dlatego skorzystałam z zaproszenia, które otrzymałam od właścicielki i prezesa Joyce Romanoff, żony zmarłego w zeszłym roku legendarnego założyciela firmy Mayi Romanoffa, by przyjrzeć się procesowi produkcyjnemu. Jakież było moje zdziwienie, kiedy w hali produkcyjnej zamiast ogromnych maszyn zobaczyłam małą grupę twórczych ludzi, wykonujących ręcznie słynne tapety.

Dodatkowo w całej fabryce nie można było wyczuć żadnych nieprzyjemnych i szkodliwych zapachów. Firma bardzo oddana jest sprawie ochrony środowiska i do produkcji używane są jedynie bezzapachowe i nietoksyczne kleje wodne. Chociaż firma ma filie w 8 krajach, większość pracy i produktów wykonywanych jest tutaj na miejscu. 30 pracowników przez wiele godzin i dni, cierpliwie i starannie skleja metaliczne akcenty w skomplikowane wzory geometryczne lub przykleja szklane koraliki według szablonów do błyszczącego lub pozłacanego papieru. Tapety tutaj tworzone są przeważnie trójwymiarowe.

Dzięki zastosowaniu materiałów takich jak forniry, tkaniny, bambus, konopie, masa perłowa i szlachetne metale (np. złoto, srebro), czy dzięki tłoczeniu i wyszywaniu ich powierzchni, tapety te po zamontowaniu dodają ścianom głębi i unikalnej faktury.
Tapety firmy Maya Romanoff są tak innowacyjne i tak dobrze zaprojektowane, że po ujrzeniu światła dziennego momentalnie stają się klasykami. Niestety, prawie natychmiast są one również podrabiane przez konkurencję. Należy wystrzegać się tych nielegalnych kopii, ponieważ aby zwiększyć ich atrakcyjność poprzez obniżenie ceny, stosuje się przy ich produkcji tańszej jakości kleje i inne toksyczne środki chemiczne.

Mają one nie tylko zły wpływ na ochronę środowiska, ale również na bezpośrednie zdrowie właściciela mieszkania w którym zostały zawieszone. Jeżeli więc zależy nam na wysokiej jakości produktu, polecam szukać i kupować tapety od projektantów wnętrz. Są oni bezpośrednimi partnerami handlowymi producentów tapet, którzy często decydują się na wyłączną dystrybucję poprzez designerów. Dzieje się tak, gdyż sprzedaż takich luksusowych produktów w sklepach detalicznych jest kłopotliwa i nieopłacalna.

Osobiście radzę nie kupować tapet tylko dlatego, że mogą być tańszym produktem niż inne luksusowe materiały okładzinowe. Polecam je ze względu na ich estetyczne walory, ale przede wszystkim na ich strukturę. Ponadto tapeta nie tylko może wyglądać spektakularnie, ale powinna być produktem, który po zamontowaniu nie wydziela toksycznych substancji i nie szkodzi zdrowiu mieszkańców domu.

 

Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
annalineid@gmail.com
http://annalineid.wix.com/annalineid
https://www.facebook.com/annalineid
https://annalineid.blogspot.com/

 

 • IMG_9993
 • IMG_9992
 • IMG_9989
 • IMG_9983
 • IMG_9952
 • IMG_9950
 • IMG_9945
 • IMG_9942
 • IMG_9934
 • IMG_9933
 • IMG_9924
 • IMG_0006
Categories: Modne wnętrza

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*