Podłoga z korka

Podłoga z korka

Obfitość i różnorodność materiałów wykończeniowych, takich jak drewno, laminaty, dywany, winyle, płytki ceramiczne, kamień naturalny, może przyprawić o zawrót głowy przy wyborze odpowiedniej podłogi. Dodatkowo, każdego roku producenci wprowadzają wiele nowych i udoskonalonych produktów, co jeszcze badziej komplikuje wybór. Przyjrzyjmy się zatem zaletom i wadom jednego ze stosunkowo nowych produktów, który zyskuje coraz większą popularność i uznanie wśród właścicieli domów i mieszkań: podłogi z korka.

Korek (ang. cork) jest nieprzepuszczalnym, elastycznym oraz bardzo lekkim (unoszącym się na wodzie) materiałem otrzymywanym z kory dębu korkowego (ang. Oak Cork). Najczęściej spotykamy korek otwierając butelki z winem, ale porowata struktura tego produktu oraz jej właściwości termiczne, akustyczne i ognioodporne sprawiają, że coraz częściej używany jest jako materiał podłogowy.

Korek podłogowy jest dostępny w dwóch formach: jako płytki (tzw. parkiety) i panele o przeróżnych rozmiarach. Mogą być one montowane na klej lub na zatrzask. Można je układać bezpośrednio na istniejących i wykończonych innymi materiałami podłogach. W zależności od rodzaju powłoki zewnętrzej, dzielimy podłogi korkowe na te zabezpieczone lakierem poliuretanowym (nadające się do mieszkań) oraz powłoką winylową (świetne do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu, jak kina, szkoły, sklepy).

 Użycie korka w naszym domu ma przynajmniej kilka uzasadnień.

Komfort. Po takiej podłodze bardzo wygodnie się chodzi, ponieważ znajdujące się w korku pęcherzyki powietrza amortyzują obciążenia, co zapobiega bólom pleców i stawów.

Izolacja akustyczna. Korek z jego bąbelkową strukturą działa jak poduszka, która absorbuje hałas. A zatem jest to idealny produkt do pomieszczeń rozrywkowych i studiów nagrań. Pomaga także zmniejszyć hałas pomiędzy podłogami, co czyni ten materiał bardzo atrykcyjnym w budynkach apartamentowych.

Izolacja termiczna. Ponownie, pęcherzyki powietrza pomagają zabezpieczyć mieszkanie przed zimnem i utratą ciepła. Z tej przyczyny po takich podłogach przyjemnie chodzi się boso oraz zaoszczędza się na rachunkach za ogrzewanie.

Produkt hipoalergiczny. Korek nie wchłania kurzu, co oznacza, że podłogi korkowe są fantastyczne dla osób cierpiących na alergie. Jest również odporny na grzyb i pleśń, nawet przy dłuższym okresie narażenia go na działanie wody.

Ekologia. Dąb korkowy to jedyne drzewo, które może się regenerować po zdjęciu kory; nie wycina się go i może rosnąć dalej. Ponadto dęby korkowe mają niezwykłą zdolność pochłaniania dwutlenku węgla, neutralizują go nawet pięciokrotnie więcej niż inne drzewa.

Wytrzymałość i elastyczność. Korek jest bardzo wytrzymały na nacisk i po ustąpieniu obciążenia wraca do pierwotnej formy. W związku z tym podłogi korkowe często stosuje się na siłowniach, gdzie co jakiś czas zmienia się ustawienie maszyn do ćwiczeń.

Bogata kolorystyka i wzornictwo. Podłogi korkowe są dostępne w szerokiej gamie naturalnych i barwionych kolorów. Ponieważ jest to produkt naturalny, wzory nie powtarzają się, co nadaje podłodze unikalnego i intrygującego charakteru.

Łatwość w utrzymaniu. Konserwacja podłogi korkowej jest prosta – wystarczy zmyć ją wilgotną szmatką.

Jako materiał podłogowy korek jest na tyle uniwersalny, że można go dopasować zarówno do wnętrz tradycyjnych, jak i do nowoczesnych. We wnętrzach klasycznych najlepiej zastosować symetryczny, kilkukolorowy wzór z płytek, co nada wnętrzom oryginalny charakter i wyrafinowany wygląd. Natomiast do nowoczesnych przestrzeni pasują jednokolorowe panele podłogowe, które nadadzą pomieszczeniom styl minimalistyczny.

Niestety, wadą podłóg z korka jest ich wysoka cena, wahająca się od 6 do 15 dolarów za stopę kwadratową, czyli wyższa niż standardowych podłóg z drewna. Jeśli potrzebujesz ekologicznej i wytrzymałej nawierzchni, dobrej izolacji akustycznej i termicznej oraz planujesz intensywnie użytkować wnętrza nie martwiąc się ewentualnym zniszczeniem, to podłoga z korka jest dla ciebie.

Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C

ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC

annalineid@gmail.com

http://annalineid.wix.com/annalineid

https://www.facebook.com/annalineid

https://annalineid.blogspot.com/

  • IMG_1164
  • IMG_1165
  • IMG_1166
  • IMG_1170
  • IMG_1172
  • IMG_9010
  • IMG_9013
Categories: Modne wnętrza

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*