0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArchiwumPikowane kołdry nie tylko na łóżko

Pikowane kołdry nie tylko na łóżko

-

 

Jeśli jesteś posiadaczem pikowanej kołdry, lub właśnie planujesz ją kupić? Nie wiesz, jak ją najlepiej wyeksponować? Ten artykuł jest dla Ciebie.

REKLAMA

W połowie zeszłego stulecia uważane były głównie za przedmioty użytkowe, spełniające funkcję przykrycia. Dopiero w latach siedemdziesiątych projektanci wnętrz odkryli, że te wielokolorowe pledy o geometrycznych wzorach wyglądają jak abstrakcyjne obrazy i z łatwością dopasowują się do współczesnych stylów dekoratorskich (zwłaszcza te produkowane przez amiszów). W konsekwencji w dzisiejszych muzeach, biurach, hotelach czy luksusowych rezydencjach pikowane narzuty nierzadko eksponowane są jako bezcenne artefakty.

Warto najpierw wyjaśnić jaka jest różnica pomiędzy quilt i patchwork, ponieważ dość często spotykam się z tym pytaniem. Quilt oznacza pikowaną kołdrę, która zwykle składa się z trzech warstw: podszewki, ocieplającej watoliny i wierzchniej warstwy ozdobnej. Ta wierzchnia warstwa kołdry to właśnie jest patchwork, czyli tkanina pozszywana z wielu, często geometrycznych, różnokolorowych kawałków materiałów. Dzięki swej prostej formie quilts stały się cenionym symbolem tradycyjnego rzemiosła i prostego życia. Dla wielu są one też symbolem rodziny i tradycji. Ich obecność wywołuje emocje radości i nostalgię za prostszymi czasami i łatwiejszym sposobem życia.

Oto kilka pomysłów na dekorowanie pikowanymi kołdami:
1. Oczywistym miejscem na zaprezentowanie quilts są sypialnie. Oryginalnie pikowane kołdry były przeznaczone na łóżka i do dzisiaj są to doskonałe miejsca do ich eksponowania. Jeśli narzuta jest za duża, aby użyć ją na łóżku, można ją zawiesić na ścianie. Taki kolorowy zagłówek można łatwo zmienić na inny oraz dopasować do różnego wzornictwa pościeli. Jeśli rozmiar narzuty jest za mały na zagłówek, można go oprawić w grube ramy i zawiesić nad łóżkiem jako obraz. Jeśli rama twojego łóżka ma podnóżek, można też na nim przewiesić kolorowy quilt.
2. Drugim popularnym miejscem, gdzie od lat zarówno przechowuje się jak i prezentuje pikowane kołdry, są salony. Tutaj zazwyczaj przerzuca się je na pufach lub oparciach kanap, bujaków i foteli, aby były przygotowane i łatwo dostępne w razie chłodnych dni. Można też rozłożyć je na skrzyniach, gdzie przechowuje się poduszki. Jeśli w salonie nie ma telewizora ponad kominkiem kolorowy, pikowany pled doskonale spełni funkcję dekoracyjnego elementu, który będzie w centrum uwagi. Poza tym można rozwiesić go nad sofą.
3. W domach o stylu rustykalnym quilts często są wyeksponowane na stołach kuchennych lub innych ozdobnych stolikach w sypialniach czy salonach. Jest to szybki sposób na zmianę wyglądu pomieszczenia bez malowania i zakupu nowych mebli. Jeśli zakrycie całego stołu nie jest wskazane, bo wnętrze ma styl współczesny, wystarczy ozdobić go wąskim bieżnikiem z patchworku.
4. Pikowanych pledów można użyć do przedzielania pokojów, a co za tym idzie – tworzenia bardziej przytulnych kątów. Jeśli chcesz wykreować w dużym pomieszczeniu bardziej prywatną część, np. w sypialni stworzyć kącik do makijażu, warto rozważyć oddzielenie go amiszowską kołdrą. Ponadto quilt zawieszony nad drzwiami lub oknem może pomóc w ociepleniu nieszczelnego mieszkania.
5. Kolorowe pledy mogą nam też pomóc zasłonić mało atrakcyjne elementy takie jak np. szpecące rury, zagracone półki czy brzydkie okna. Takie pikowane arcydzieła mogą dodać cieplejszych lub bardziej interesujących kolorów lub dramatycznie zmienić kolorystykę całego wnętrza. Może to być bardzo przydatne w wynajmowanych mieszkaniach, gdzie nie możemy przemalować ścian.
6. Przy stosowaniu pikowanych kołder jako obrazów warto pamiętać, że można je zawieszać na karniszach lub po prostu na gwoździach. Przy wysokich sufitach mały pled będzie wyglądać kuso. Można go wtedy oprawić w większe ramy, albo wywiesić w towarzystwie mniejszych obrazów, jako kolekcję.
7. Jeśli kolekcja jest zbyt pokaźna, aby zmieścić ją na ścianach i meblach, proponuję złożone quilts wyeksponować na półkach szafy ze szklanymi drzwiami. W ten sposób przechowywane kołdry ciągle spełniają funkcję dekoracyjną. Można je również przewiesić przez poręcze na schodach, które zwykle są trudnym miejscem do dekorowania.

Sama kolekcjonuję i dekoruję wnętrza pikowanymi kołdrami. Zwykle nabywam je podczas wakacyjnych podróży na pchlich targach, gdzie nie brakuje ich na straganach amiszów. Są ulubioną pamiątką, a w przypadku, kiedy nie pasują do moich wnętrz, stają się doskonałym prezentem dla rodziny i przyjaciół.

Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
[email protected]
http://annalineid.wix.com/annalineid
https://www.facebook.com/annalineid
https://annalineid.blogspot.com/

Dodatkowe porady:
1. Ostrzegam przed przesadą i rozwieszaniem pikowanych kołder na każdej ścianie i każdym krześle. Efekt może być groteskowy.
2. Należy uważać na światło dzienne, ponieważ pod jego wpływem tkaniny pikowanych kołder szybko płowieją.
3. Nie polecam quilts do pomieszczeń, gdzie mogą być narażone na wilgoć (np. łazienki), lub mogą być szybko zabrudzone (w miejscach o wysokiej dotykalności).
4. Zalecam ostrożność przy zawieszaniu ich zbyt blisko kaloryferów lub urządzeń elektrycznych.

  • IMG_7550
  • IMG_2457
  • IMG_2350
  • IMG_2347

REKLAMA

2091272305 views

REKLAMA

2091272607 views

REKLAMA

2093069068 views

REKLAMA

2091272890 views

REKLAMA

2091273037 views

REKLAMA

2091273185 views