MODNE WNĘTRZA. Prognozy kolorystyczne na 2015 rok

MODNE WNĘTRZA. Prognozy kolorystyczne na 2015 rok

Znane na całym świecie firmy farbiarskie, jak Sherwin-Williams, Benjamin Moore czy Pantone, po wiosennych pokazach mody prześcigają się w prognozowaniu trendów na rok 2015. Tuż po tym, jak ich specjaliści obejrzeli kolekcje największych projektantów mody.

Świat mody ma ogromny wpływ na trendy w przemyśle budowlanym. W tym na kolor. Co roku firmy produkujące farby ścienne przyglądają się dokładnie temu, co dzieje się na wybiegach największych projektantów mody, aby przewidzieć, jakie kolory będą popularne w nadchodzącym sezonie. Warto przyjrzeć się tym prognozom, ponieważ są one świetnym sposobem na znalezienie inspiracji do projektów w naszych wnętrzach.

Pantone Institute pierwszy ujawnił nowe kolory na nadchodzący rok już wiosną roku 2014 podczas międzynarodowych targów International Home and Houseware Show w Chicago. Wyłoniono wówczas dziewięć kluczowych tendencji, które według dyrektorki instytutu, Leatrice Eisman, będą kształtować zachowania konsumentów w 2015 roku. Popularnością wśród nich cieszy się kolekcja Colormix 2015, stworzona przez amerykańską firmę Sherwin-Williams, której przyjrzyjmy się bliżej.

fot.Anna Grochowska/EPA

fot.Anna Grochowska/EPA

Paleta Colormix 2015 określa 40 kolorów, które mają przybliżyć nam perspektywy i ducha nadchodzącego roku. Proponowane barwy podzielone zostały na cztery palety kolorystyczne, nazwane Chrysalis (poczwarka), Voyage (podróż), Buoyant (pogodny lub optymistyczny) i Unrestrained (żywiołowy).

Kolory z palety Chrysalis są oaza spokoju. W dzisiejszych czasach błoga cisza i odizolowanie należą do luksusu, dlatego neutralno-wapienne barwy i zakurzony niebieski koją nasze zmysły i są coraz bardziej popularne, bowiem wpływają na nas relaksująco i uspokajająco. Jeśli szukamy równowagi i komfortowego wnętrza, miękkie i monochromatyczne kolory z tej grupy mogą nam w tym zadaniu pomóc.

Paleta Voyage zainspirowana została turystyką kosmiczną i kurortami (sic!) podmorskimi. Nasze niedawne sny o futurystycznej przyszłości stały się teraźniejszością. Kolory, które wyłoniono w ramach tej grupy to głębokomorski zielony, jasnozielony odcień wodorostów, wodnisty niebieski oraz ciemno czarny fiolet oddający niekończącą się przestrzeń. Kolory te silnie działają na wyobraźnię i doskonale nadają się do projektowania wnętrz hotelowych czy nowoczesnych biur.

Kolejna grupa Buoyant została zainspirowana optymistycznymi latami powojennymi w Stanach Zjednoczonych, kiedy żołnierze wracali do domu często z odległych i egzotycznych placówek. Paleta poszukała inspiracji zarówno w tropikalnej roślinności, ziołach, jak i ekologii. Pogodne kolory z tej grupy, jak jasne, soczyste i głębokie zielenie, fiolety i akcenty koralowe, doskonale pasują zarówno do urbanistycznych przestrzeni publicznych, jak i tradycyjnych wnętrz mieszkalnych.

Unrestrained, to grupa kolorów bardzo odważnych, zainspirowanych beztroskim duchem i włóczęgą. Jaskrawe barwy nawiązują do wzorów etnicznych. Są nasycone, żywe i pełne energii, jak słoneczny żółty, turkusowy i jasnoniebieski. Kolory tej ostatniej grupy nawiązują do życia cyrkowego oraz przypominają karnawałowe parady w Rio de Janeiro. Na pewno spodobają się cieszącym się codziennością i odważnym. Ale nie tylko. Paleta ta podkreśla również zamiłowanie do sztuki abstrakcyjnej.

Dla mnie Colormix 2015 jest niewątpliwie intrygującą kolekcją barw inspirujących do projektowania wnętrz. Dziś zachwycają wszechobecne błękity i zielenie, odcienie grafitu i słoneczne żółcie, a metaliczne kolory, zwłaszcza ciepłe odcienie miedzi i złota, są bestsellerem. Z dużą przyjemnością zauważam też, że z roku na rok moi klienci mniej obawiają się odważnych ciemnych tonacji, czy jaskrawych i wesołych kolorów. I myślę, że ta tendencja będzie się utrzymywać przez kilka lat.

Anna Grochowska
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
annalineid@gmail.com
http://annalineid.wix.com/annalineid
https://www.facebook.com/annalineid
http://annalineid.blogspot.com/

Categories: Modne wnętrza

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*