Meble z pleksi: elegancja czy tandeta?

Meble z pleksi: elegancja czy tandeta?

Kiedy wybieramy meble do naszego mieszkania, zwracamy uwagę na kilka ich walorów, jak np. kolor, styl, rozmiar, itp. Wobec tego, jaka może być wartość mebli przezroczystych, których właściwie nie widać? Niektórzy porównują użycie takich „niewidzialnych” mebli do oglądania na wybiegu kolekcji mody z rozebranymi modelkami. Ja natomiast podczas projektowania wnętrz widzę pewne zalety w posługiwaniu się meblami z pleksiglasu.

Akryl (ang. acrylic), zwany też pleksi lub pleksiglas, zaczęto używać do produkcji mebli krótko po udostępnieniu tego materiału w handlu w latach trzydziestych XX wieku. Jednym z pierwszych znanych apartamentów wyposażonych w takie przezroczyste meble przed II wojną światową było nowojorskie mieszkanie urodzonej w Krakowie amerykańskiej magnatki, Heleny Rubinstein. Podczas wojny, dzięki swojej wytrzymałości oraz lekkości, pleksiglas znalazł powszechne zastosowanie w wyposażaniu wojskowych samolotów i łodzi podwodnych (okna i peryskopy). Po wojnie szkło akrylowe zostało bardziej rozpowszechnione przez producentów torebek i biżuterii oraz takich projektanów wnętrz jak Vladimir Kagan, Karl Springer czy Gaetano Sciolari. Niestety pod koniec XX wieku meble pleksiglasowe kojarzyły się z kiczowatym Hollywood, epoką disco lub z klubami stiptizu a la Las Vegas. Na szczęście dzisiaj przezroczyste meble powróciły do łask. Swój renesans częściowo zawdzięczają projektantowi Philippe’owi Starckowi, który w 2002 roku zaprezentował światu swoje nowe krzesło zwane Louis Ghost Chair.
Jeszcze niedawno „niewidzialne” meble uważane były za przejściową modę i ich wybór był ograniczony. Dzisiaj jednak mają swoje stałe miejsce w salonach meblarskich i uznanie większej liczby projektantów. Wraz ze zwiększonym popytem ich oferta się ciągle powiększa, a ceny maleją. Zachęcam więc do wykorzystania ich przy następnym projekcie, a przed zakupami polecam przeczytać poniższe wskazówki.

Nowoczesny styl
Przezroczyste meble wspaniale dopasowują się do nowoczesnych stylów projektowania wnętrz jak np. skandynawski, modernistyczny, minimalistyczny czy futurystyczny. Te meble łatwo dostosowują się do innych materiałów. Nie trzeba martwić się, że będzie problem z gryzącymi się różnymi gatunkami drewna czy tekstur. Bezproblemowo wtapiają się w tło, przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności.

Równowaga
„Niewidoczne” meble są doskonałe do aranżacji wnętrz, w których wzory, tekstury czy kolory ścian i podłóg mają przyciągnąć uwagę. W przeciwieństwie do ciężkiego tapicerowanego wyposażenia, meble z prześwitujących materiałów nie blokują wzroku i pozwalają otaczającym je powierzchniom dominować. Dodatkowo, poprzez zastosowanie transparentnych sprzętów, niezakłócony wieloma elementami wystrój wnętrz jest wizualnie uspokajający.

Iluzja przestrzeni
Meble z przejrzystych materiałów mają zdolność do powiększania przestrzeni wizualnej. Dzięki nim tworzy się iluzja większego i bardziej otwartego pomieszczenia. Zatem wskazane jest zastosowanie ich w ciasnych i ciemnych pokojach.

Popularne przykłady zastosowania:
– ustawienie szklango stolika w salonie nie jest nowym pomysłem. Taki mebel nie tylko pozwoli odebrać przestrzeń przed kanapą jako bardziej otwartą, ale jednocześnie umożliwi widoczność leżącego pod nim dywanu. Jeśli stolik z pleksiglasu wygląda zbyt zimno lub jest mało widoczny i boimy się, że nasi goście się o niego przewrócą, należy połączyć go z innymi naturalnymi i organicznymi elementami. Wystarczy podłożyć pod taki stolik kilka drewnianych pniaków czy interesujące obiekty z metalu z odzysku, co dodatkowo pozwoli przekształcić go w unikatowe dzieło sztuki

– zwykle w naszych mieszkaniach najbardziej masywne meble znajdują się w jadalniach. Aby dodać lekkości i przejrzystości w małym i ciasnym pomieszczeniu warto więc rozważyć zastosowanie pleksiglasowych krzeseł wokół drewnianego stołu (lub na odwrót).

– Pleksiglasowe konsole są jednymi z najbardziej poszukiwanych przezroczystych mebli, dlatego że pozwalają wpasować się do wąskich korytarzy oraz małych łazienek i przedpokoi. Takie meble wspaniale współgrają w pomieszczeniach, gdzie często brakuje okien i naturalnego światła.

Pielęgnacja przezroczystych mebli nie jest trudna. Nigdy jednak nie należy używać płynu do czyszczenia okien, ani innych produktów zawierających amoniak, ponieważ pod ich wpływem powierzchnia mebli może utracić przeźroczystość. Pleksiglasowe powierzchnie potrzebują jedynie przetarcia suchą i miękką szmatką lub umycia w ciepłej wodzie z mydłem.

Alternatywy
Nie każdy docenia zalety „niewidzialnych” mebli. Jeśli jednak potrzebujesz zachować przejrzysty wygląd swoich wnętrz, a nie chcesz zastosować bezbarwnego umeblowania, proponuję kilka innych alternatyw:
– barwione pleksi: prześwitujące, ale bardziej widoczne, pozwalają wprowadzić dodatkowy kolor do wnętrz
– kolorowe poduszki zastosowane na pleksiglasowych siedzeniach, podobnie jak barwione pleksi, pomogą przekształcić takie meble w bardziej widoczne
– meble ażurowe z metalowej siatki lub plastiku pozwolą na przenikanie naturalnego światła i nie będą zbytnio blokować linii wzroku

Tekst i zdjęcia: Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
annalineid@gmail.com
http://annalineid.wix.com/annalineid
https://www.facebook.com/annalineid
https://annalineid.blogspot.com/

 

  • IMG_3693
  • IMG_3692
  • IMG_1905
  • IMG_1904
  • IMG_1659
  • IMG_1336
Categories: Modne wnętrza

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*