Magia luster

Magia luster

Lustra fascynowały ludzkość od czasów starożytnych. Przez wiele wieków przypisywano im siły magiczne i używano ich do ochrony przed nieczystymi mocami. Obecnie już prawie nikt  nie myśli o ochronie domu przy pomocy luster (chyba jedynie zwolennicy feng shui, starożytnej chińskiej praktyki aranżacji przestrzeni, w celu osiągnięcia harmonii z otaczającym środowiskiem). Prawie każdy z nas ma w domu więcej niż jedno lustro. Używamy ich na co dzień, ale zwykle nie zastanawiamy się nad ich potencjałem. O magii luster nie zapominają jednak projektanci wnętrz, którzy ciągle zachwycają się ich zdolnością wizualnego powiększenia małych pomieszczeń. Używają  ich również często w projektach, gdzie trzeba zamaskować mankamenty przestrzeni jak np. niedobór naturalnego światła.

Poniżej podaję kilka sposobów na wykorzystanie magii luster do aranżacji wnętrz:

 1. Kontrola odbicia: lustro odzwierciedla to, co jest umieszczone nie tylko w jego pobliżu, dlatego ważna jest ścisła kontrola takiego odbicia. Projektanci wnętrz zawsze zwracają uwagę na to, co jest odbite w lustrze. Jest bardzo ważne, aby niechciane elementy we wnętrzu nie zostały powtórzone i wyolbrzymiane  odbiciem (jak np. brzydkie rury lub otwory wentylacyjne).

Najbardziej pożądane jest powieszenie lub ustawienie lustra w taki sposób, aby odbijało światło oraz ładny widok i przyrodę z zewnątrz. Jeśli jednak za oknem jest widoczna tylko ceglana ściana sąsiedniego domu, należy uniknać podwajania takich obrazów.

Dość popularne jest umieszczanie luster naprzeciwko obrazów, aby zduplikować kolory, fakturę oraz podkreślić ich wartość.

Umieszczenie lustra zbyt wysoko może też być nieefektowne, ponieważ będzie ono odbijać nieciekawy sufit. Jeśli jednak nie ma miejsca na umieszczenie lustra tak, aby widzieć w nim swoje odbicie, polecam zastosowanie luster jako elementu ozdobnego, w którym ozdobą jest rama, zwykle o wiele większa od powierzchni szkła. Takie punktowe lustra z wyglądu przypominają nam błyszczące gwiazdy i stąd ich angielska nazwa starburst mirror,  czyli wybuchająca gwiazda.

 1. Lustrzane ściany: przy dekorowaniu wnętrz niejednokrotnie wykłada się lustrami całe ściany, aby stworzyć iluzję dużej przestrzeni i zwiększyć wygląd pomieszczeń o niepozornej wielkości. Takie lustrzane ściany są szczególnie popularne w przedsionkach i westybulach (ang. foyer, vestibule, lobby) oraz małych, za krótkich lub za wąskich korytarzach. Kluczem do wyłożenia lustrem całej ściany jest podzielenie jej na regularne lub symetryczne segmenty w prostokątnych lub kwadratowych kształtach (w zależności od wielkości ściany). Aby wąski korytarz wydawał się szerszy, należy jego dłuższą ścianę wyłożyć lustrami. W małych przedpokojach popularne jest kładzenie luster nie tylko na wszystkich ścianach, ale i na suficie, aby wydawał się nieskończony.   Warto też zaznaczyć, że jeśli lustra umieszczamy naprzeciwko drzwi wejściowych (co nie jest przeze mnie zalecane), należy przed nimi umieścić jakieś meble, jak stolik czy ławę, aby uniknąć iluzji drugich drzwi i zabezpieczyć się przed pomyłkowym wejściem w nie.
 1. Punkt centralny: duże, oprawione lustra często uhonorowane są centralnym miejscem w pomieszczeniu. Szczególnie rozpowszechnione jest ich zastosowanie w jadalni powyżej bufetu czy kredensu, w salonie nad kominkiem lub w sypialni nad łóżkiem.

Lustra umieszczane w pokojach jadalnych odzwierciedlają eleganckie zastawy i żywność, które symbolizują bogactwo i dobrobyt.

Ponieważ salony są miejscami, gdzie gromadzimy swoje rodziny i przyjaciół, podwojenie ich liczby (przy pomocy luster) wpływa pozytywnie na takie spotkania.

Lustro w dużej sypialni pomaga skupić wzrok na jednym centralnym punkcie i nadać mu bardziej intymny charakter. Inaczej taki pokój nie ma końca, nasz wzrok kieruje się w stronę okna i błądzi na zewnątrz. W dużych przestrzeniach nasze oczy potrzebują zatrzymać się na jakimś ciekawym elemencie dekoracyjnym i lustro zazwyczaj doskonale spełnia tę rolę.

 1. Łazienki: współczesna łazienka bez lustra jest ma prawa egzystencji. Według dzisiejszych standardów lustra są tutaj niezbędne zarówno przy codziennej toalecie, jak i do doświetlenia pomieszczeń, w których często brakuje okien. Do małych łazienek dobrze wkomponowują się lustrzane ściany, które nie tylko dodają im głębi, ale również intensyfikują kolory sąsiednich ścian. Z tego też powodu w luksusowych łazienkach częstym dodatkiem do ściany z luster są błyszczące, białe szafki oraz marmury; ciemne kolory ścian w odbiciu lustrzanym będą miały ciemniejszy odcień.

Pamiętać też należy, aby muszla klozetowa nie odbijała się w lustrze, ponieważ zwykle nie jest to zbyt atrakcyjny element w pomieszczeniu.

 1. Z ramą czy bez?  Lustra są z natury neutralnym komponentem wnętrz i doskonale pasują zarówno do mieszkań tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Rama lustra lub jej brak, decydują o ich adekwatności do wnętrz historycznych i tam, gdzie chcemy dekorować według określonego stylu, np. lustro w stylu barokowym będzie charakteryzować się zwykle dużą, zdobioną motywami roślinnymi złotą ramą, natomiast lustro stylizowane na modę epoki art deco będzie bez ramy, a jego krawędzie fazowane.

Lustra nierzadko spełniają więcej niż jedną funkcję w projektowaniu przestrzeni. Przy dekorowaniu, należy o nich myśleć jako o eleganckich przedmiotach, które czynią cuda, ale które mogą też oszpecić wystrój. Istnieje wiele innych zasad, które stosuje się przy dekorowaniu lustrami. Według mnie jednak najważniejszą z nich jest posiadanie kontroli nad odbijanymi w nich widokami i przedmiotami.

Tekst i zdjęcia: Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C

ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC

annalineid@gmail.com

http://annalineid.wix.com/annalineid

https://www.facebook.com/annalineid

https://annalineid.blogspot.com/

 

 • IMG_7698
 • IMG_7695
 • IMG_7692
 • IMG_7689
 • IMG_7677
 • IMG_7639
 • IMG_3092
 • IMG_2731
 • IMG_2580
 • IMG_2452
 • IMG_2447
Categories: Modne wnętrza

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*