Kiedy wybierać farby?

Kiedy wybierać farby?

Załóżmy, że kupujesz dom i przeprowadzasz się za kilka tygodni. Przed przeprowadzką masz zamiar kupić nowe meble i położyć nowe drewniane podłogi. Dodatkowo wybierasz kolory farb, aby Twój kontraktor wymalował ci ściany od razu po podpisaniu wszystkich dokumentów. Cóż za fantazja! Takie myślenie o urządzeniu swojego wymarzonego domu jest i niewłaściwe i naiwne. 

Rzeczywistość jest znacznie trudniejsza do przyjęcia. Wybierając kolory farb przed zakupem sofy, dywanu, krzeseł, pościeli, zasłon, tapet, płytek i wszystkich innych materiałów wykończeniowych, ograniczysz się na wiele sposobów. Taka decyzja może też mieć katastrofalne skutki; chyba że po prostu poprzestaniesz na nałożeniu na wszystkie ściany standardowego i bezpiecznego koloru, uwielbianego przez kontraktorów i malarzy, jakim jest beżowy. Z beżem wnętrze wygląda ok, ale na pewno nie jest ciekawe.

Jeśli zamierzasz stworzyć bardziej unikatową i osobistą przestrzeń, musisz odłożyć wybór farb na później. Dlaczego? Powiedzmy, że „masz oko” na grafitowe ściany i beżową kanapę, z pięknym dywanem w kolorze bakłażanu. W momencie, kiedy malarze zakończą wałkowanie doskonałych grafitowych ścian, dowiadujesz się, że sofa twoich marzeń jest na wyprzedaży. Niestety, wspaniały mebel jest dostępny tylko w grafitowym kolorze. W tym momencie musisz albo powiedzieć „do widzenia” sofie, albo kupujesz nową farbę i płacisz malarzom za przemalowanie ścian. Tak czy inaczej, okazja, aby zaoszczędzić, została stracona.

Poniżej znajdą Państwo kolejność działania i bardziej wydajne podejście do przeróbek i adaptacji pomieszczeń oraz czas, kiedy decydujemy o wyborze kolorów ścian:

1. Znajdź dom. Czekaj na zaakceptowanie oferty. Pomyśl, co chciałbyś zmienić, lub jak chciałbyś ten dom upiększyć.

2. Po akceptacji Twojej oferty, jeśli planujesz jakiekolwiek przeróbki, unowocześnienia i jeśli planujesz zatrudnienie projektanta wnętrz, umów się w nowym  domu ze wszystkimi wykonawcami. Wtedy będziesz mógł oszacować koszty i czas trwania pracy, którą trzeba wykonać po przejęciu domu na własność, a jeszcze przed przeprowadzką.

Większość projektantów zna wielu fachowców i pomoże Ci zatrudnić odpowiednich wykonawców, jak malarzy, kafelkarzy czy elektryków. Umówienie się tego samego dnia z wszystkimi pozwoli ci zaoszczędzić czas. Czasami jest trudno dostać się do wnętrza budynku wiele razy przed odbiorem domu, więc takie jednorazowe spotkanie jest najbardziej praktyczne. To spotkanie nie zobowiązuje do zatrudnienia, ale umożliwi wzięcie istotnych pomiarów, potrzebnych do oszacowania kosztów wykonania pracy, abyś mógł sam zadecydować, czy stać cię na realizację planów od razu, lub czy będzie potrzebna praca w etapach.

3. Kolejny krok to planowanie przestrzeni. Jeśli kupujesz nowe meble, a jednocześnie chcesz swoje stare meble wkomponować w nowym domu i nie wiesz jak, zatrudnij projektanta, który wszystko rozrysuje na planie. Taki plan to widok twojego mieszkania z lotu ptaka w odpowiedniej skali, który pokazuje stare i proponowane nowe meble w istniejącej przestrzeni. Dzięki planowaniu i takim rysunkom jesteś w stanie zobaczyć, czy meble zmieszczą się do pomieszczeń, ile ich potrzebujesz i czy będzie wystarczająco dużo miejsca wokół nich, aby twoje mieszkanie nie tylko było ładne, ale i funkcjonalne. Takie projekty powinny również uwzględnić oświetlenie oraz wymiary nowych mebli i dywanów. Uzbrojenie się w te informacje i rysunki ułatwi rozmowę ze sprzedawcami i właściwe wybory przy zakupach. Planowanie przestrzeni jest pierwszym krokiem niezbędnym przy jakiejkolwiek budowie, przebudowie lub dobudowie domu. Aby zaoszczędzić pieniądze, czas i nerwy nigdy nie omijaj tego etapu.

4. Po planowaniu, czas na wybór materiałów wykończeniowych. Jeśli zamierzasz wymienić podłogę lub zmienić jakikolwiek element w łazience lub kuchni, teraz jest na to czas. Wszystko, co zostanie zamocowane na stałe (w budynku) ma priorytet przed meblami. Tak więc wybieramy płytki, podłogi, szafki kuchenne, wanny, zlewy, krany i żyrandole.

5. Dalszy etap to wybór mebli tapicerowanych, dywanów i tkanin do aranżacji okien. Rozpoczynamy selekcję od największego elementu – kanapy, ponieważ zwykle po oszacowaniu jej rozmiaru okazuje się, że nasze opcje są znacznie ograniczone. Potem wybieramy kolejno krzesła, dywany i zasłony. W sypialni zaczynamy wybór materiałów od pościeli, a następnie przechodzimy do dalszych tekstyliów.

6. Farby ścienne i tapety. Do wyboru kolorów ścian podchodzimy dopiero po wybraniu wszystkich tkanin. Dopiero teraz wiadomo na pewno, jakie kolory będą faktycznie grały w tej przestrzeni.

7. Stoły, stoliki, komody, kredensy i inne meble bez tapicerki (ang. casegoods) wypełniające luki w wyposażeniu, można dopasować po wyborze farb i tapet.

8. Wybór lamp, abażurów, akcesoriów, kwiatów, obrazów i innych dodatków zostawiamy na sam koniec. Jest to ostatni etap dekorowania wnętrz, równie ważny jak ten, kiedy wybieramy tkaniny.

Jeśli będziesz trzymać się tej listy, będziesz mieć mniej problemów w trakcie unowocześniania lub przystosowywania nowej siedziby do własnych standardów i marzeń. Właściwe planowanie i fachowe uwagi projektanta mogą zapobiec utracie cennego czasu i pozwolą na urządzenie wnętrz oraz zakup mebli, które będą cię satysfakcjonować. Pamiętaj jednak, że projektowania wnętrz nigdy nie zaczyna się od wyboru koloru ścian.

Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C

ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC

annalineid@gmail.com

http://annalineid.wix.com/annalineid

https://www.facebook.com/annalineid

https://annalineid.blogspot.com/

  • P@L Club
  • DSCF8634
  • DSCF8418
  • DSCF8397
  • DSCF8117
  • DSCF7893
  • DSCF7883
  • DSCF7563
  • DSCF7181
Categories: Modne wnętrza

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*