Adamaszek to tkanina czy wzór?

Adamaszek to tkanina czy wzór?

Adamaszek nie służy już tylko do dekorowania wnętrz tradycyjnych i oficjalnych. Ta klasyczna tkanina i jej wzornictwo zostały przeinterpretowane i dopasowane do współczesnego życia. Dzisiaj, jeśli chcemy dodać do naszych wnętrz blasku i przepychu, łączymy trendy nowoczesne ze wzorami tradycyjnymi, a unowocześnione wzornictwo adamaszku świetnie się do tego nadaje.

6

Co to jest adamaszek i skąd się wziął?
Oryginalnie adamaszek oznacza ozdobną dwustronną monochromatyczną błyszczącą tkaninę jedwabną charakteryzującą się matowym tłem, odróżniającym się od lekko podniesionego błyszczącego wzoru (lub odwrotnie). Pochodzi z Chin, ale nazwę swoją uzyskał od syryjskiego Damaszku, które było prężnym ośrodkiem kupieckim, przez które przechodziły karawany z Azji do Europy.

Ze względu na wzory, sploty i kolorystykę jest to jedną z najbardziej luksusowych i intrygujących tkanin na świecie. Tradycyjny adamaszek z czystego jedwabiu był jednokolorowy, a jego wzór uwidaczniał się w zależności od kąta z jakiego patrzono na tkaninę oraz od odbijającego się od skomplikowanego splotu nici – światła. Mimo monochromatycznego charakteru, kolorystyka adamaszków była różnorodna, od amarantowego, poprzez niebieski i zielony, aż do złotego. Najpopularniejszym kolorem był szkarłatny. Od wieku XVIII produkowano adamaszki w wersji dwu i wielokolorowej.

Standardowe wzory adamaszkowe odzwierciedlają zwykle skomplikowane motywy geometryczne lub botaniczne, choć nierzadko wplecione są w nie wizerunki zwierząt, a nawet proste scenki obyczajowe. Większość wzorów stosowanych do dziś powiela szablony stworzone w epoce renesansu we Włoszech, Hiszpanii i Francji. Przykładem są symetryczne, botaniczne wzory francuskie tworzone na zamówienie króla Ludwika XVI lub włoskie motywy z granatem.

Adamaszek dziś może być bawełną

Nazwa adamaszek jest obecnie powszechnie używana w odniesieniu do stylu tkania lub wzoru – niezależnie od użytego materiału. W konsekwencji w sklepie możemy nabyć adamaszki lniane, bawełniane, wełniane, z tkanin syntetycznych lub po prostu wzory adamaszkowe drukowane na jednostronnych materiałach.
Dzisiaj oprócz tkanin i tapet wzory te zaczęto umieszczać na dywanach, a nawet drukować na płytkach ceramicznych. Ich popularność bije też rekordy na wybiegach mody oraz w cukierniach produkujących torty weselne.

W dzisiejszych wnętrzach najczęściej spotykamy się z wzorami adamaszkowymi nadrukowanymi na tapetach. Taka tapeta staje się elementem centralnym całego wystroju. W bardziej tradycyjnych lub formalnych pomieszczaniach umieszczamy ją na wszystkich ścianach, na przykład w pokojach jadalnych. We współczesnych wnętrzach kładziemy taką tapetę na jednej ze ścian i staramy się umieścić wzór w powiększonej skali.

Renesans adamaszku

Absolutnym hitem są wzory czarno-białe, ale inne odważne kombinacje też są modne. Dodatkowo, bardzo popularne są te w kolorach metalicznych (złote, srebrne, czy z brązu).
Adamaszek jest również jednym z najbardziej uznanych wzorów wśród producentów mebli tapicerowanych. Jako element wystroju wnętrz adamaszek używany jest przez projektantów wszędzie: na krzesłach, fotelach i kanapach, na zasłonach i firankach, na ścianach i sufitach, na pościeli, obrusach, dywanach, ręcznikach, abażurach, a nawet same tkaniny z wzorem adamaszkowym są oprawiane w ramki i wieszane na ścianach jako obrazy.

Pomimo swojej długiej historii, adamaszek ciągle urzeka nas swoim wyglądem. Jest mile widziany zarówno w prostych nowoczesny pomieszczeniach, jak i w bardziej tradycyjnych siedzibach projektowanych z dużym rozmachem. Oryginalny adamaszek – jest drogi, ale na rynku istnieje wiele jego bardziej ekonomicznych wersji. Co więcej, istnieją nawet programy komputerowe, które umożliwiają każdemu zaprojektowanie swojej własnej, unikalnej wersji wzoru adamaszkowego. Zachęcam do eksperymentowania!

Pomocne wskazówki

Kilka dodatkowych wskazówek na zastosowanie tapet o wzorach adamaszkowych we współczesnych wnętrzach:
1. Nie bój się na ścianach wzorów adamaszkowych o dużym kontraście kolorów. Nieoczekiwane kombinacje kolorystyczne nadadzą wnętrzu świeżości i oryginalności. Jeśli jednak kolor ścian jest odważny, zachowaj resztę domu i umeblowania w kolorach neutralnych, aby uniknąć przesady.
2. Jeśli w pokoju znajduje się już wiele kolorów i wzorów, to użyj na ścianach blady adamaszek o mało kontrastujących kolorach, jak np. biały z kremowym, tak aby nie rywalizował on z innymi elementami.
3. Jeśli jednak przeraża cię zbyt mocny kontrast, zastosuj tapety o delikatnej barwie, ale o wzorze w dużej skali.
4. Nie obawiaj się użyć wzoru adamaszkowego w nieoczekiwanych miejscach, jak np. kuchnia.
5. Adamaszkowe ściany są wspaniałym rozwiązaniem do pomieszczeń, gdzie jest mało mebli, na przykład korytarz.
6. Aby dodać innego koloru w pomieszczeniu, monochromatyczną tapetę kładziemy na ścianie tylko do połowy, a resztę malujemy dodatkowym kolorem, oddzielonym od niej listwą.
7. Szablony malarskie to bardziej ekonomiczny sposób na oryginalne adamaszkowe ściany. Nie tylko są one tańsze, ale też nadają się do wielokrotnego użytku. Poprzez malowanie wzorów farbą, możemy osiągnąć podobny wygląd do tapet, jest to jednak zajęcie czasochłonne i dlatego polecam je jedynie do dekoracji pojedynczych ścian.

Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
annalineid@gmail.com
http://annalineid.wix.com/annalineid
https://www.facebook.com/annalineid
https://annalineid.blogspot.com/

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Categories: Modne wnętrza

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*