Zdrowie, życie, przyszłość. Medicare Part A i B

Zdrowie, życie, przyszłość. Medicare Part A i B

Medicare Part A i B

Ceny i pokrycia na 2019 rok

 

12 października 2018 roku Center for Medicare & Medicaid Services (CMS) podało do publicznej wiadomości wysokości opłat i pokryć (premium, deductible i coinsurance) części  A i B Medicare na rok 2019.

 

Medicare Part B Premium/Deductible

 

Medicare part B pokrywa koszty związane z wizytami lekarskimi, poza szpitalnymi serwisami medycznymi, niektórymi domowymi serwisami medycznymi nie pokrywanymi przez część A.

 

Podstawowa miesięczna stawka za Part B Medicare na rok 2019 wynosi 135,50 dol., co oznacza, że jest wyższa o 1,50 dol. niż w roku 2018. Roczna odpowiedzialność własna (deductible) za Part B w roku 2019 wynosi 185 dol., o 2 dol. więcej niż w roku ubiegłym.

 

Od 2007 miesięczna stawka z Part B jest również bazowana w zależności od poziomu dochodów beneficjenta. Grupa osób dotknięta podwyżką związaną z wysokim poziomem dochodów wynosi około 5 procent. Ceny części B dla osób o wysokich dochodach przedstawione są w poniższej tabeli.

Medicare Part A Premium/Deductible

 

Medicare Part A pokrywa m.in. koszty związane  z pobytem w szpitalu, skilled nursing facility jak również koszty związane z niektórymi serwisami domowymi. Około 99 procent posiadaczy Medicare nie posiada miesięcznej stawki za część A z uwagi na to że mają przepracowane przynajmniej przez 40 kwartałów i płacili składki na Medicare.

 

Udział własny (deductible) za pobyt w szpitalu w roku 2019 wynosi 1364 dol. Wzrósł on o 24 dol. w stosunku do roku ubiegłego.  Deductible części A związane z pobytem w szpitalu pokrywa koszty pierwszych 60 dni pobytu w szpitalu serwisów pokrywanych przez Medicare. W 2019 beneficjenci Medicare części A są również odpowiedzialni za udział wspólny (coinsurance) w wysokości 341 dol. za każdy dzień między 61 a 90 dniem pobytu w szpitalu (7 dol. dziennie więcej niż w roku ubiegłym) i 682 dol. za dzień  w tzw. rezerwie życiowej (lifetime reserve).

Dla beneficjentów przebywających w skilled nursing facilities, dzienna dopłata za udział wspólny (coinsurance) za pobyt między dniem 21, a setnym wynosi 170,50 dol. na 2019 rok.

Osoby wchodzące w 65 rok życia, które nie wypracowały jeszcze 40 kwartałów lub nie otrzymały renty inwalidzkiej (disability) będą odpowiedzialne za miesięczna opłatę za część A Medicare. Osoby, które przepracowały nie mniej niż 30 kwartałów lub są współmałżonkami osoby, która przepracowała nie mniej niż 30 kwartałów będą odpowiedzialne za stawkę miesięczną w wysokości 240 dol. za część A w roku 2019. Niektóre osoby w wieku powyżej 65 lat , które przepracowały mniej niż 30 kwartałów lub maksymalnie wykorzystały benefity wynikające z renty inwalidzkiej są odpowiedzialne za pełną opłatę za część A w wysokości 470 dol. miesięcznie (15 dol. więcej niż w roku ubiegłym).

* Dane na podstawie informacji z Medicare.gov

Robert Sobczak-Słomczewski, MBA
Studiował na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego, University of Applied Science FHTW, Berlin oraz Keller Graduate School of Management, Chicago. Licencjonowany agent ubezpieczeniowy działający na terenie stanów: Illinois, Arizona, Florida, Indiana, Ohio, Pennsylvania, Michigan, Missouri, South Carolina, Texas, Virginia i Wisconsin. W pełni certyfikowany do pomocy również w sprawach ubezpieczeń Medicare.
Współpracuje z liderami rynku ubezpieczeń na zdrowie, życie i przyszłość. Współtwórca projektów Obamacare HotlineTM, Medicare po polsku, Zdrowie Życie Przyszłość.
Jego pasją są ludzie i świadczenie im wielopoziomowej pomocy. Wspiera lokalne fundacje charytatywne. Nie boi się konkurencji i obala mity dotyczące ubezpieczeń. Drażni go niesprawiedliwość i głupota. Cieszy się z sukcesów ludzi z pasją.

 

 

fot.123RF

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*