Kto pyta, nie błądzi. Wszystko o Medicare

Kto pyta, nie błądzi. Wszystko o Medicare

Rubryka „Kto pyta, nie błądzi” powstaje na podstawie naszych rozmów z klientami. Przedstawiamy pytania, które do nas wpływają i udzielamy na nie odpowiedzi.

Cykl pojawia się na łamach ,,Dziennika Związkowego”.

Pani Zofia:

Rozpoczęłam plan na lekarstwa do mojego Medicare z opóźnieniem. Czy jest jakaś szansa na pozbycie się kary za późne wykupienie tego planu?

Robert Sobczak:

Niestety nie jest to łatwe. Tak naprawdę szansę na to mają tylko dwie grupy posiadaczy Medicare. Pierwszą grupą są posiadacze Medicaid, a drugą posiadacze Extra Help, czyli Low Income Subsidy. Tak więc osoby kwalifikujące się choćby na jeden z tych programów automatycznie nie płacą kary za zbyt późne zapisanie się na Part D Medicare.

Pan Janek:

Czy to prawda, że mogę co roku wybierać nowy plan na lekarstwa do Medicare?

Robert Sobczak:

Tak, każdy posiadacz Medicare ma do tego prawo co najmniej raz do roku, jak również powinien weryfikować swój plan zniżkowy na leki na receptę w corocznym okresie zapisowym – AEP, pomiędzy 15 października a 7 grudnia. Przypominam, że powinniśmy to robić nie tylko ze względu na zmianę leków, które bierzemy na co dzień, ale przede wszystkim dlatego, że co roku plany oferujące Part D Medicare zmieniają swoje tzw. formulary, czyli listę oferowanych leków oraz kategorie im przyporządkowane.

Pan Lucjan:

Czy każdy plan Suplement do Medicare jest taki sam?

Robert Sobczak:

Suplementy do oryginalnego Medicare oznaczone są różnymi literami alfabetu. Suplementy oznaczone tą samą literą, mimo że są z różnych firm i mają różne stawki, według przepisów CMS powinny pokrywać dokładnie te same świadczenia.

Pan Kazimierz:

Czy część A lub B pokrywa koszty związane z lekarstwami na receptę?

Robert Sobczak:

Niestety ani część A, ani cześć B nie pokrywają kosztów leków na receptę. Zniżki na leki na receptę oferowane są przez część D Medicare lub plany typu MAPD, czyli plany Medicare Advantage z wbudowaną częścią D w ich świadczenia.

Pani Jadwiga:

Kiedy będzie następny okres, w którym będę mogła zmienić swój plan Medicare HMO na inny?

Robert Sobczak:

Następny coroczny okres zapisowy, w którym to będziemy mogli zmienić swoje plany typu Medicare Advantage na inne, odbędzie się jak co roku, między 15 października a 7 grudnia.

Pan Janina:

Mam Medicare od paru lat. Lekarz zdiagnozował u mnie problem z sercem. Czy to prawda, że mogę zakwalifikować się na specjalny okres zapisowy, by zapisać się na plan uzupełniający do Medicare?

Robert Sobczak:

Będąc zdiagnozowanym na chorobę serca może Pani skorzystać ze specjalnego okresu zapisowego (SEP), by zapisać się na plan Medicare Advantage typu C-SNAP, przeznaczony dla osób z określonymi chorobami chronicznymi, o ile taki oferowany jest w Pani powiecie.

Pani Ania:

Czy mogę mieć jednocześnie Medicare i Obamacare?

Robert Sobczak:

Niestety posiadanie tych obu planów sponsorowanych przez rząd federalny jest nielegalne. Jeśli mamy ukończony 65 rok życia i wypracowaliśmy oraz rozliczyliśmy się z co najmniej z 40 kwartałów powinniśmy przejść na świadczenia Medicare.


Robert Sobczak-Słomczewski, MBA
Studiował na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego, University of Applied Science FHTW, Berlin oraz Keller Graduate School of Management, Chicago. Licencjonowany agent ubezpieczeniowy działający na terenie stanów: Illinois, Arizona, Florida, Indiana, Ohio, Pennsylvania, Michigan, Missouri, South Carolina, Texas, Virginia i Wisconsin. W pełni certyfikowany do pomocy również w sprawach ubezpieczeń Medicare.
Współpracuje z liderami rynku ubezpieczeń na zdrowie, życie i przyszłość. Współtwórca projektów Obamacare HotlineTM, Medicare po polsku, Zdrowie Życie Przyszłość.
Jego pasją są ludzie i świadczenie im wielopoziomowej pomocy. Wspiera lokalne fundacje charytatywne. Nie boi się konkurencji i obala mity dotyczące ubezpieczeń. Drażni go niesprawiedliwość i głupota. Cieszy się z sukcesów ludzi z pasją.

 

fot.Depositphotos.com

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*