0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArchiwumLitewsko-polskie obchody Grunwaldu

Litewsko-polskie obchody Grunwaldu

-

Nigdzie w prasie polonijnej nie napotkałem najmniejszej wzmianki o znamiennej imprezie, która się odbyła w Chicago w październiku br.

 

REKLAMA

W dniach 15-17 października 2010 dwie organizacje przeprowadziły wspólne (jak podkreślano – po raz pierwszy) obchody 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem: Lithuania Philatelic Society oraz Polonus Philatelic Society. Odbyło się to w Muzeum Kultury Litewskiej (Balzekas Museum of Lithuanian Culture) z inicjatywy – jak to podkreślali Litwini – Polaków.

 

Imprezę uświetniło swoją obecnością aż czterech konsulów: konsul generalny RP w Chicago p. Zygmunt Matynia, konsul generalna RL pani Skaiste Aniuliene, konsul honorowy RP w St. Louis, Missouri, p. Robert V. Ogrodnik (prezes filatelistów polskich) oraz konsul honorowy RL w Palm Beach, Floryda p. Stanley Balzekas (prezydent muzeum).

 

Flagi USA, Polski i Litwy wniosła straż honorowa szaulisów (strzelców litewskich). Autora tej notatki poproszono o niesienie polskiej flagi. Wykonano hymny USA, Litwy i Polski. Potężnie zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego, grany z taśmy, pewnie po raz pierwszy w instytucji litewskiej.

 

Podczas trzydniowych obchodów wysłuchano kilka wykładów historycznych, m. in. historyka z Litwy, w językach: angielskim i litewskim. Pokazano kilka filmów dokumentalnych, m. in. o odtworzeniu bitwy na polach Grunwaldu w Polsce w lipcu 2010. Byli obecni goście z Litwy, przedstawiciele społeczności tatarskiej (Tatarzy walczyli pod Grunwaldem).

 

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się bogata ekspozycja filatelistyczna, zdominowana przez tematykę polską. M. in. dość duża kolekcja znaczków pocztowych mało komu znanego egzotycznego państwa – Republiki Środkowej Litwy (1920 – 1922), znaczki z Orłem i Pogonią, z podobizną twórcy państwa gen. Lucjana Żeligowskiego.

 

W centrum sali muzeum wystawiono dużą makietę bitwy pod Grunwaldem. Szczególnie spodobała się ona dzieciakom ze szkół lituanistycznych.

 

Wieczorem pierwszego dnia odbył się uroczysty bankiet, jak by to nazwali Amerykanie – black tie dinner.

 

29 listopada 2010

Leonard Gogiel



Anonimowych listów nie umieszczamy. redakcja zastrzega sobie prawo do skracania listów. Listy przeznaczone do umieszczenia należy pisać na maszynie z podwójnym odstępem i na jednej stronie kartki. Umieszczone poniżej opinie nie zawsze są zgodne ze stanowiskiem redakcji.

REKLAMA

2091270547 views

REKLAMA

2091270849 views

REKLAMA

2093067311 views

REKLAMA

2091271134 views

REKLAMA

2091271287 views

REKLAMA

2091271433 views