Zmarła legendarna Etta James

W wieku 73 lat zmarła Etta James. Legenda bluesa i soulu, znana z takich przebojów jak „At Last” czy „Something’s Got a Hold on Me” przegrała walkę z białaczką. Artystka zmarła w szpitalu w Kalifornii.

fot. John K. Addis/ Etta James zmarła w wieku 73 lat

O śmierci Etty James poinformował jej przyjaciel i wieloletni manager, Lupe De Leon. U boku piosenkarki, w szpitalu w Riverside byli jej synowie oraz mąż Artis Mills. „To ogromna strata dla jej rodziny przyjaciół i fanów na całym świecie” – powiedział Lupe De Leon. „Pracowałem z Ettą od ponad 30 lat. Była moją przyjaciółką i będzie mi jej bardzo brakowało” – dodał manager gwiazdy.

Etta James przyszła na świat 25 stycznia 1938 roku w Los Angeles. Artystka nie miała łatwego dzieciństwa: jaj matka w chwili jej narodzin miała zaledwie 14 lat. Ojciec, którym najprawdopodobniej był bilardzista Rudolf „Minnesota Fats” Wanderone, nigdy nie był obecny w jej życiu. Etta dorastał pod opieką wielu opiekunek, a matka nigdy nie poświęcała jej czasu. Jako dziecko Etta zainteresowała się muzyką gospel i często śpiewała w lokalnych kościołach. Z czasem jej pasją stał się jazz oraz rythm and blues. Jej niepowtarzalny głos sprawił, że już jako 16-latka zaczęła odnoście pierwsze sukcesy a jej piosenki zaczęły pojawiać się w radiu. Etta James znalazła także wiele naśladowczyń, wśród których do najwybitniejszych należały Janis Joplin i Bonnie Raitt.

Artyska w pełni została doceniona przez środowisko muzyczne dopiero w latach 90. W 1993 roku otrzymała swoje miejsce w Rock and Roll Hall of Fame. Jej życie prywatne było bardzo burzliwe. Piosenkarka wielokrotnie była bohaterką obyczajowych skandali. Nie stroniła od alkoholu i narkotyków.

W styczniu 2011 zdiagnozowano u niej białaczkę. W czasie hospitalizacji wykryto u niej szereg innych schorzeń. Artystka zmarła w wyniku komplikacji spowodowanych chorobą nowotworową.

in

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=WzibSiJv8hc[/youtube]

Oto jeden z nawiększych przebojów Etty James „At Last”, podczas jej występu w programie ‚Dancing With the Stars”, w 2010 roku.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=GPBGIBc3YV4&feature=related[/youtube]

 

Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*