Zmarła gwiazda kina Virna Lisi

Zmarła gwiazda kina Virna Lisi

W wieku 78 lat zmarła w czwartek włoska aktorka filmowa Virna Lisi, wielokrotnie nagradzana w swoim kraju. Na festiwalu w Cannes otrzymała Grand Prix w 1994 roku za rolę Katarzyny Medycejskiej w filmie „Królowa Margot” Patrice’a Chereau.

Uważana za doskonałą piękność i aktorkę-perfekcjonistkę Virna Lisa Pieralisi urodziła się w Ankonie w 1936 roku. Pracę na planie filmowym rozpoczęła w wieku 17 lat.

W latach 60. zagrała w hollywoodzkich produkcjach: „Jak zamordować własną żonę” z Jackiem Lemmonem, w filmie „Nie z moją żoną!” z Tonym Curtisem i w „Napadzie na Królową” u boku Franka Sinatry. Jednak po zagraniu w kilku filmach postanowiła zerwać swój 7-letni kontrakt podpisany w Hollywood i wrócić do Włoch, bo bardzo tęskniła za rodziną i krajem. Było to możliwe dopiero po trzech miesiącach bardzo trudnych negocjacji i batalii z udziałem adwokatów.

Włoskie media podkreślają, że do historii przeszło kilka przypadków, w których odmówiła zagrania wielkich ról, przede wszystkim w filmie „Barbarella”. Rola zaproponowana Virnie Lisi przypadła Jane Fondzie.

W jednym z wywiadów opowiedziała, że w latach, gdy grała w Hollywood, aktorzy byli tam zmuszani do podpisywania “strasznych kontraktów”, byli sprzedawani jak na „targu niewolników”.

“Praca nad filmem trwała miesiącami, ale zabraniali mi polecieć do domu, żeby zobaczyć się z mężem i małym dzieckiem. To nie było życie dla mnie” – wyjaśniła.

Przypomina się, że aktorka podziwiana za niezwykły talent i perfekcyjność dość bezlitośnie oceniała współczesne gwiazdki filmowe i serialowe celebrytki. „Wydaje im się, że zjadły wszystkie rozumy, że wiedzą więcej od innych, ale to nieprawda” – podkreśliła.

Grała w filmach najbardziej znanych włoskich reżyserów, wśród nich Dino Risiego, Mario Monicellego i Liliany Cavani. (PAP)

fot.Claudio Onorati/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*