Zmarła autorka „Zabić drozda” Harper Lee

Harper Lee (w środku) w towarzystwie George’a W. Busha (z prawej) na zdjęciu archiwalnym w 2007 roku fot.Shawn Thew/EPA

Harper Lee (w środku) w towarzystwie George’a W. Busha (z prawej) na zdjęciu archiwalnym w 2007 roku fot.Shawn Thew/EPA

Amerykańska pisarka Harper Lee, autorka bestsellerowej powieści „Zabić drozda”, zmarła w wieku 89 lat w swym rodzinnym mieście Monroeville w stanie Alabama – poinformowały w piątek lokalne władze.

Przedstawiające konflikty rasowe i społeczne południa USA lat 30. z perspektywy dziecka oraz stanowiące pod wieloma względami dzieło autobiograficzne „Zabić drozda” ukazało się po raz pierwszy w 1960 roku. Obfitująca w epizody na przemian dramatyczne i humorystyczne fabuła, psychologiczna wiarygodność bohaterów – w tym dziewczynki-narratorki – i walory kolokwialnego języka książki zapewniły jej z miejsca znaczną poczytność, potwierdzoną przyznaniem autorce w 1961 roku nagrody Pulitzera.

Powieść doczekała się licznych wydań obcojęzycznych, w tym także w Polsce, a jej ekranizacja z 1962 roku została uhonorowana trzema Oscarami – jednego z nich otrzymał Gregory Peck za pierwszoplanową rolę Atticusa Fincha, ojca głównej bohaterki.

Przez następne dziesięciolecia Harper Lee żyła na uboczu, odmawiając udzielania wywiadów, a czytelnicy daremnie oczekiwali na jej kolejne książki. Dlatego dużą niespodzianką było opublikowanie przez pisarkę w lipcu 2015 roku powstałej znacznie wcześniej powieści „Idź, postaw wartownika”. Jest to fabularna kontynuacja „Zabić drozda” – z główną bohaterką o 20 lat starszą i doświadczającą między innymi gorzkiej prawdy o rasistowskich poglądach swego idealizowanego wcześniej ojca.

Kłopoty zdrowotne Lee – wylew krwi do mózgu oraz osłabienie wzroku i słuchu – sprawiły, że swe ostatnie lata spędziła w domu opieki w Monroeville. (PAP)

Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*