Zmarła aktorka Maria Stokowska-Misiurkiewicz

Zmarła aktorka Maria Stokowska-Misiurkiewicz

Po ciężkiej chorobie zmarła aktorka Teatru Śląskiego, laureatka Złotych i Srebrnych Masek Maria Stokowska-Misiurkiewicz – poinformowała we wtorek rzeczniczka prasowa teatru Aleksandra Czapla-Oslislo.

Maria Stokowska-Misiurkiewicz
fot.Teatr Śląski

Stokowska-Misiurkiewicz ukończyła studia w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Sztuki aktorskiej uczyła się od wielkich twórców teatru: Danuty Michałowskiej, Bronisława Dąbrowskiego, Jerzego Jarockiego. Od debiutu na stałe związana była z Teatrem Śląskim im. St. Wyspiańskiego. Zagrała na tej scenie blisko 100 ról, w tym w repertuarze szekspirowskim, romantycznym czy młodopolskim. Była współzałożycielką Podziemnego Teatru Poezji Stanu Wojennego.

Laureatka Złotych i Srebrnych Masek, odznaczona Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ostatnich sezonach widzowie mogli oglądać ją w takich spektaklach, jak „Western”, „Rebelia”, „Wujek.81. Czarna ballada” czy „Ostatnie tango w Paryżu”.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 8 grudnia o godzinie 10.30 w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. (PAP)

fot.pxhere.com

Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*