Zmarł Rutger Hauer, gwiazda filmu „Łowca androidów”

Zmarł Rutger Hauer, gwiazda filmu „Łowca androidów”

Holenderski aktor Rutger Hauer, nagrodzony za rolę w „Ucieczce z Sobiboru”, gwiazda kultowego filmu „Łowca Androidów”, pisarz i działacz na rzecz klimatu, zmarł po krótkiej chorobie – podała w środę holenderska agencja ANP, powołując się na rodzinę aktora.

Hauer zagrał w ponad stu holenderskich i międzynarodowych filmach. Jego rola antybohatera w „Łowcy androidów” (1988 rok) w reżyserii Ridleya Scotta przyćmiła w opinii wielu krytyków Harrison Forda, który zagrał rolę główną.

Przełomem w jego karierze była rola w filmie „Nocny jastrząb”, w którym zagrał u boku Sylvestra Stallone, dzięki której rok później zagrał w „Łowcy androidów”.

Zasłynął z ról w takich filmach, jak „Autostopowicz”, „Zaklęta w sokoła”, czy „Ślepa furia”.

Stworzył fundację na rzecz walki z AIDS – Rutger Hauer Starfish Association – i na działalność tej organizacji przeznaczył dochody ze sprzedaży swej autobiografii „All Those Moments: Stories of Heroes, Villains, Replicants, and Blade Runners” (Wszystkie te chwile: historie bohaterów, łotrów, replikantów i łowców androidów).

Rutger Hauer zmarł 19 lipca w wieku 75 lat, a w piątek został pochowany po kameralnej rodzinnej ceremonii. Agencja ANP nazwała go „jednym z największych holenderskich aktorów”.

Paul Verhoeven, reżyser który odkrył Hauera i zaoferował mu pierwszą ważną rolę w serialu telewizyjnym „Floris” w 1969 roku, powiedział w rozmowie z ANP, że z odejściem Hauera stracił „swoje alter ego”. (PAP)

fot.Angelo Carconi/EPA/Shutterstock

Categories: Kultura
Tags: Rutger Hauer

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*