Zmarł pisarz, laureat nagrody Nobla, V.S. Naipaul

Zmarł pisarz, laureat nagrody Nobla, V.S. Naipaul

W wieku 85 lat zmarł brytyjski pisarz, laureat nagrody Nobla w 2001 r.w dziedzinie literatury, V.S. Naipaul – poinformowała w sobotę BBC. Pisarz zmarł w swoim domu w Londynie w otoczeniu rodziny. Naipaul uznawany jest za jednego z najwybitniejszych brytyjskich pisarzy XX wieku.

Żona pisarza Nadira Naipaul w opublikowanym oświadczeniu określiła go jako „geniusza we wszystkim co osiągnął”. Dodał, że zmarł „otoczony przez tych, których kochał po życiu pełnym cudownej twórczości”.

Urodzony w 1932 r. w Trynidadzie i Tobago ,w rodzinie imigrantów z Indii, Vidiadhar Surajprasad Naipaul rozpoczął działalność pisarską w latach 50. ub. wieku powieściami o brytyjskich rządach kolonialnych. Były to utrzymane w ironicznym stylu „Masażysta cudotwórca” (1957) i „Wybory w Elwirze” (1958). Międzynarodowy rozgłos zyskał dzięki powieści „Dom dla pana Biswasa” (1961) opisującej Anglię z perspektywy przybysza z kolonii.

Późniejsze utwory Naipaula podejmują bliską mu tematykę poszukiwania tożsamości po opuszczeniu ojczyzny. Czasami bywają porównywane do twórczości Josepha Conrada.

Niektóre utwory, np. „Partyzanci” (1975), czy „Zakręt rzeki” (1980), to dzieła o charakterze politycznym zajmujące się kwestiami kolonializmu i dekolonizacji oraz trudną sytuacją zwykłych ludzi w krajach rozwijających się. Kolejne książki pisarza np. „The Enigma of Arrival” (1987) i „A Way in the World” (1994) zawierają rozbudowane wątki autobiograficzne.

Naipaul został w 1971 r. laureatem prestiżowej brytyjskiej Nagrody Bookera za zbiór opowiadań „W wolnym kraju”. Wkrótce potem uznano go za jednego z najwybitniejszych brytyjskich pisarzy XX wieku. W 1989 r. królowa Elżbieta II nadała Naipaulowi tytuł szlachecki.

Twórczość Naipaula dostrzegła i wysoko oceniła Akademia Szwedzka, przyznając mu w 2001 roku literacką Nagrodę Nobla. W uzasadnieniu Komitet Noblowski stwierdził, że przyznał nagrodę „za jednolity punkt widzenia i nieprzekupne badania, które zmuszają nas by dostrzec obecność przemilczanej historii”. (PAP)

Na zdjęciu: V S Naipaul
fot.Gerry Penny/EPA/REX/Shutterstock

Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*