Zmarł mistrz światowego kina Bernardo Bertolucci

Zmarł mistrz światowego kina Bernardo Bertolucci

W wieku 77 lat zmarł w poniedziałek światowej sławy reżyser Bernardo Bertolucci. Laureat Oscara nakręcił tak znane filmy, jak „Ostatnie tango w Paryżu”, „Mały Budda” czy „Ostatni cesarz”.

Urodzony w 1941 roku w Parmie legendarny filmowiec, nazwany we Włoszech ostatnim wielkim mistrzem kina, był synem poety Attilio Bertolucciego. Początkowo wydawało się, pójdzie w ślady ojca. Zaczął studiować literaturę na rzymskim uniwersytecie La Sapienza, ale rzucił studia na rzecz kina i został asystentem swego sąsiada, Piera Paolo Pasoliniego.

Jego reżyserskim debiutem była „Kostucha”, nakręcona w 1962 roku według scenariusza Pasoliniego.

Międzynarodową sławę przyniósł mu psychologiczny dreszczowiec „Konformista” z 1970 roku. Film zaledwie 29-letniego wówczas reżysera otrzymał nominację do Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany.

Cały świat mówił o Bertoluccim już dwa lata później, gdy powstał jeden z najgłośniejszych filmów w historii światowego kina – „Ostatnie tango w Paryżu” z Marlonem Brando w roli głównej. Po pierwszym pokazie w Nowym Jorku film z powodu śmiałych scen erotycznych został ocenzurowany i skonfiskowany we Włoszech na mocy wyroku sądowego. Reżyser został skazany za obrazę moralności publicznej i na pięć lat pozbawiony praw obywatelskich, w tym prawa do głosowania. Po długich bataliach sądowych film został „uwolniony” w 1987 roku. Kopie, które nie zostały zniszczone, przekazano do kinoteki narodowej. Jedną kopię zachował potajemnie reżyser.

Rozgłos, jaki przyniosła Bertolucciemu sprawa „Ostatniego tanga w Paryżu”, sprawił, że każdy jego następny film był wielkim wydarzeniem. W 1976 roku nakręcił „Wiek XX”, wielką panoramę historyczną Włoch z Robertem De Niro i Gerardem Depardieu.

Największym jego filmowym sukcesem okazał się „Ostatni cesarz” z 1987 roku. Obraz ten zdobył 9 Oscarów, w tym za najlepszy film, reżyserię i scenariusz.

Wielkie osiągnięcia Bertolucciego to także trzy następne filmy, jakie nakręcił po tym triumfie w Hollywood, czyli „Pod osłoną nieba”, „Mały Budda” i „Ukryte pragnienia”.

W 2003 roku Bertolucci wyreżyserował „Marzycieli”, których tłem są studenckie strajki w Paryżu w 1968 roku.

Ostatni film zmagającego się z chorobą reżysera, dramat obyczajowy „Ja i ty”, powstał w 2012 roku.

Władze Rzymu ogłosiły, że zamierzają oddać specjalny hołd zmarłemu reżyserowi.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

fot.Claudio Onorati/EPA/REX/Shutterstock

Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*