Zmarł Larry Hagman, gwiazdor serialu Dallas

Larry Hagman zmarł w piątek w szpitalu Dallas w Teksasie w wieku 81 lat. Aktor zasłynął na całym świecie rolą J.R.Ewinga w telewizyjnym serialu Dallas. Hagman zmarł na raka gardła w otoczeniu swej rodziny i przyjaciół.

fot. Larry Hagman jako bezwględny J.R. Ewing w serialu Dallas

Krewni aktora poinformowali, że Larry Hagman zmarł w piątek około godziny 16.20 w Dallas w Teksasie. Od ponad roku Hagman walczył z rakiem gardła. U boku aktora była rodzina oraz przyjaciele, wśród nich jego serialowa żona „Sue Ellen” – Linda Gray oraz grający w serialu Dallas jego brata, Patrick Duffy. Aktorzy byli bliski przyjaciółmi Hagman od 35 lat.

„Larry zmarł w otoczeniu najbliższych. Odszedł w pokoju, tak jak sobie tego życzył. Rodzina prosi o uszanowanie prywatności w tym trudnym czasie” – brzmi oświadczenie wydane wkrótce po śmierci aktora.

Larry’ego Hagmana telewidzowie na całym świecie pamiętają jako J.R. Ewinga – pozbawionego skrupułów milionera z serialu Dallas. W rolę tę Hagman wcielał się w latach z 1978 do 1991 roku. Na planie telewizyjnym pojawił się ponowione w tym roku, kiedy zapadła decyzja o wznowieniu produkcji serialu.

Larry Hagman przyszedł na świat w 1931 roku w Teksasie w rodzinie prawnika i aktorki. Jego rodzice rozwidli się, kiedy miał pięć lat. Po rozwodzie rodziców Hagman trafił pod opiekę babki i ciotki. Problemy rodzinne zaowocowały u niego uzależnieniem alkoholu w wieku zaledwie 14 lat.

Występy na małym ekranem zapoczątkował gościnnymi rolami w serialach: Decoy (1957), NBC Goodyear Television Playhouse (1957) i operze mydlanej CBS W poszukiwaniu jutra (Search for Tomorrow, 1957). Przełomem w karierze telewizyjnej stała się rola w serialu Marzę o Jeannie (I Dream of Jeannie, 1965-70) z Barbarą Eden w roli głównej. Osiem lat później Hagman został osadzony w roli życia, w serialu Dallas. Za kreację J.R. Ewinga pięciokrotnie otrzymał nagrodę Soap Opera Digest, czterokrotnie nominowany był Złotego Globu i dwukrotnie do nagrody Emmy.

Hagman przez długie lata zmagał się z uzależnieniem od alkoholu i substancji odurzających, które doprowadziły u niego do poważnych problemów zdrowotnych, w tym przeszczepu wątroby w 1995 roku. Rok temu aktor wyznał publicznie, że walczy z rakiem gardła.

Larry Hagman przez blisko 60 lat żonaty był z pochodząca ze Szwecji Maj Axelsson. Jego żona zmarła kilka miesięcy temu. Para ma dwoje dorosłych dzieci.

mp

 

Categories: Kultura

Comments

 1. Jacek
  Jacek 24 listopada, 2012, 08:47

  Zmarl tez bokser Camacho

  Reply this comment
 2. klim z chicago
  klim z chicago 24 listopada, 2012, 10:32

  i conajmiej trzy osoby w karambolu na autostradzie w Teksasie

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*