Zmarł aktor Leonard Nimoy, znany jako Spock z serialu „Star Trek”

Zmarł aktor Leonard Nimoy, znany jako Spock z serialu „Star Trek”

Leonard Nimoy, znany przede wszystkim z roli Spocka w serialu z lat 1966-69 i pierwszych sześciu filmach pełnometrażowych „Star Trek”, zmarł w piątek w swoim domu w Los Angeles w wyniku ostatniej fazy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc – podała rodzina zmarłego w wieku 83 lat aktora.

Był nie tylko aktorem, ale także reżyserem, pisarzem i fotografem, ale zapamiętany zostanie jako Spock z pierwszych filmów pełnometrażowych oraz późniejszych ich wersji. Grał w nich pół-człowieka, pół-kosmitę i posługiwał się charakterystycznym pozdrowieniem „Żyj długo i pomyślnie”.

Z ambiwalencją podchodził po latach do tej roli. Napisał dwie autobiografie, z których pierwszą, z 1975 r., zatytułował „I Am Not Spock” (Nie jestem Spockiem). W 20 lat później następna jego autobiografia nosiła tytuł „I Am Spock” (Jestem Spockiem).

Aktor wystąpił też w serialu przygodowym i filmach „Mission Impossible”. W latach 1976-82 prowadził programy telewizyjne z serii „W poszukiwaniu …”, w których starał się rozwiązać takie tajemnice, jak zaginięcie Amelii Earhart czy legendarny potwór z Loch Ness.

Wyreżyserował kilka filmów i wystąpił w paru sztukach teatralnych oraz opublikował kilka tomików poetyckich i opowiadań dla dzieci.

Urodził się w Bostonie w rodzinie żydowskich imigrantów z Rosji, a wychował we włoskiej dzielnicy. Zdobył stypendium do szkoły aktorskiej, ale zrezygnował z niej, przeprowadził się do Kalifornii i tam uczył się aktorstwa. Przestał mówić z bostońskim akcentem i zaczął dostawać rólki w serialach i filmach.

Po odbyciu służby wojskowej wrócił do Hollywood, gdzie pracował jako taksówkarz, sprzedawca odkurzaczy i imał się innych podrzędnych zajęć w oczekiwaniu na role filmowe. Ożenił się w 1954 roku z Sandrą Zober, z którą miał dwoje dzieci. Po rozwodzie z Sandrą poślubił Susan Bay, producentkę filmową. (PAP)

fot.EPA

  • Leonard Nimoy, Star Trek's Mr Spock, dead at 83
  • Leonard Nimoy, Star Trek's Mr Spock, dead at 83
  • Leonard Nimoy, Star Trek's Mr Spock, dead at 83
  • William Shatner and Leonard Nimoy at the Star Trek Las Vegas Convention.
  • Leonard Nimoy dead at 83
  • Leonard Nimoy, Star Trek's Mr Spock, dead at 83
  • Leonard Nimoy dead at 83
  • US actor Walter Koenig receives star on Hollywood Walk of Fame

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*