Złote Maliny rozdane, „50 Shades of Grey” bezspornym „zwycięzcą”

fot. Andy Rain/EPA

fot. Andy Rain/EPA

Wyśmiany przez krytyków, ale uwielbiany przez widzów erotyk „50 shades of Grey” (pl. „Pięćdziesiąt twarzy Greya”) okazał się niekwestionowanym „zwycięzcą” tegorocznych Złotych Malin – nagród przyznawanych na dzień przed Oscarami najgorszym produkcjom minionego sezonu.

Opowieść o niepozornej studentce literatury, która poznaje przystojnego miliardera prowadzącego niekonwencjonalne życie seksualne, zdobyła pięć pozłacanych statuetek – dla najgorszego filmu, scenariusza, aktora (Jamie Dornan), aktorki (Dakota Johnson) i aktorskiego duetu.

Erotyk musiał podzielić się tytułem najgorszego filmu roku z „Fantastic Four” (pl. „Fantastyczna czwórka”). Historia czwórki naukowców, która na skutek nieudanego eksperymentu zyskuje supermoce i postanawia wykorzystać je do walki ze złem, została też „nagrodzona” w kategorii najgorszego remake’u lub sequela, a jej twórcę Josha Tranka okrzyknięto najgorszym reżyserem.

Złotą Malinę otrzymała też Kaley Cuoco, najgorsza aktorka drugoplanowa w produkcjach ” Alvin & The Chipmunks: Road Chip” (pl. Alvin i wiewiórki: Wielka wyprawa” oraz „Polowanie na drużbów”), a także najgorszy aktor drugoplanowy – Eddie Redmayne – za rolę w „Jupiter Ascending” (pl. „Jupiter: Intronizacja”). Brytyjski aktor w ubiegłym roku dostał Oscara za „The Theory of Everything” (pl. „Teoria wszystkiego”, a w tym roku jest nominowany do tego wyróżnienia za rolę w  „The Danish Girl” (pl. „Dziewczyna z portretu”).

Redeemer Award – nagroda przyznawana od zeszłego roku byłym laureatom Złotych Malin, którzy w ostatnim czasie zrehabilitowali się pracą przy bardziej ambitnych projektach – trafiła w tym roku do Sylvestra Stallone za rolę legendarnego boksera Rocky’ego Balboa w „Creed”. Rok temu nagrodę przyznano Benowi Affleckowi, który po mocno krytykowanej komedii kryminalnej „Gigli” został doceniony za reżyserię oscarowego „Argo” oraz rolę w „Gone Girl” (pl. „Zaginiona dziewczyna”.

Laureatów 36. rozdania Złotych Malin ogłoszono w sobotę w Palace Theatre w Los Angeles, który mieści się naprzeciw Dolby Theater, gdzie dziś przyznane zostaną nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Wyróżnieni rzadko pojawiają się na gali po odbiór niechcianych statuetek.

Złote Maliny przyznawane są od 1980 r. na dzień przed rozdaniem Oscarów. Najgorsze filmy i aktorów wybierało w tym roku 934 członków Fundacji Nagród Złotych Malin w USA i 20 innych krajach.(PAP)

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*