Wystawa prac Banksy’ego w Rzymie

epa05325065 People observe a work by British artist Banksy during the preview of the exhibition 'War, Capitalism & Liberty' in Rome, Italy, 23 May 2016. The exhibition runs from 24 May to 04 September.  EPA/MASSIMO PERCOSSI

epa05325065 People observe a work by British artist Banksy during the preview of the exhibition ‚War, Capitalism & Liberty’ in Rome, Italy, 23 May 2016. The exhibition runs from 24 May to 04 September. EPA/MASSIMO PERCOSSI

Od wtorku w Rzymie otwarta jest pierwsza we Włoszech wystawa 150 prac brytyjskiego artysty tzw. street artu, Banksy’ego. Na ekspozycji „Wojna, Kapitalizm &Wolność” można obejrzeć obrazy, rysunki, kolaże, reprodukcje, rzeźby i przedmioty z prywatnych kolekcji.

Największą niespodzianką i atrakcją tej prezentacji jest to, że został na niej wystawiony autoportret artysty, który nie ujawnia swej tożsamości ani wyglądu. Przypuszcza się jedynie, że znany na całym świecie i uwielbiany przez miliony ludzi, a zarazem kontrowersyjny malarz i rysownik, piewca wolności i pokoju pochodzi z miasta Bristol i ma zapewne około 40 lat.

Do 4 września w Palazzo Cipolla przy via del Corso w centrum Wiecznego Miasta można podziwiać prace zachowującego absolutną anonimowość artysty okrzykniętego geniuszem sztuki ulicznej. To także twórca graffiti i murali, który prowokuje, wstrząsa, zdumiewa, rozśmiesza, bywa bezlitosny, zmusza do refleksji nad przemocą i wojnami oraz nierównościami społecznymi.

Uważany jest za mistrza mocnego przekazu i znakomitego komentatora rzeczywistości, co szczególnie podkreśla dobór jego prac na rzymską wystawę. Nawiązują one, zgodnie z jej hasłem, do tematów wojny, pacyfizmu, kapitalizmu i wolności, które – jak się podkreśla- stanowią jego pierwszą i główną inspirację.

We włoskiej stolicy zebrano portrety bawiących się dzieci, rysunki myszy i małp, artystyczne nawiązania do stylu Andy’ego Warhola.

Jak wyjaśnili kuratorzy wszystkie prace Banksy’ego, zgromadzone po dwuletnich poszukiwaniach i wędrówkach po wielu krajach, pochodzą z prywatnych kolekcji. Ich właścicielami są także gwiazdy światowego show-biznesu. Żadna z prac nie została natomiast „zabrana z ulicy”, gdzie artysta regularnie tworzy ścienne malowidła w kolejnych metropoliach, od Londynu, Bristolu, Paryża po Nowy Jork.

Kuratorzy ogłosili, że jest to największa ze wszystkich dotychczasowych wystawa Banksy’ego.(PAP)

Zdjęcia: fot.Massimo Percossi/EPA

  • Exhibition 'War, Capitalism & Liberty' of Bansky
  • Exhibition 'War, Capitalism & Liberty' of Bansky
  • Exhibition 'War, Capitalism & Liberty' of Bansky
  • Exhibition 'War, Capitalism & Liberty' of Bansky

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*