Wszechświat tuż obok. Wystawa w Instytucie Sztuki

W Instytucie Sztuki można oglądać interesującą wystawę „Abelardo Morell: The Universe Next Door”. Kubański artysta od 25 lat wykorzystuje fotografię do przekazywania widzowi zaskakującej wspaniałości świata. 

Abelardo Morell:Brooklyn-Bridge-Bedroom

Abelardo Morell:Brooklyn-Bridge-Bedroom

Pierwsza od 15 lat retrospektywa Morella obejmuje ponad sto prac wykonanych od 1986 roku.

Artysta przybył do USA z rodzicami jako nastolatek w 1962 roku. W Bowdoin College w Maine nauczył się fotografii, uzyskał magisterium z fotografii na Uniwersytecie Yale.

Inspirowała go sztuka fotografów ulicznych, takich jak Henri Cartier-Bresson i Robert Frank. Później zajął się fotografią wielkoformatową, przedstawiającą wnętrze domu i ukazującą w niecodzienny sposób pospolite przedmioty.

Jako profesor w Massachusetts College of Art and Design eksperymentował z optyką i rozpoczął cykl, w którym zmienił cały pokój w kamerę otworkową (camera obscura) i fotografując projekcje zewnętrznego świata na powierzchniach wnętrza.

Eksperymentował z rozmaitymi technikami, ostatnio sporządził „tent camera” – rodzaj przenośnej camera obscura, która rzutuje krajobraz na powierzchnię ziemi.

Obecnie, po dziesięcioleciach pracy w czerni i bieli, zajął się fotografią kolorową, powracając do dawnych tematów i otwierając nowe sposoby rozumienia efektów optycznych, przyrody i fotografowania.

Wystawa eksponowana do 2 września pozwala prześledzić innowacyjną karierę Morella, który nie przestaje fascynować się dziwnością i złożonością świata.

•       •       •

The Art Institute of Chicago znajduje się przy 111 S. Michigan Avenue.

Godziny otwarcia:

• od poniedziałku do środy oraz w piątki i soboty 10:30–17:00,

• czwartki 10:30–20:00.

Inf.: tel. (312) 443-3600 i www.artic.edu.

Oprac.: K. Cygielska

 

Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*