W wieku 70 lat zmarł brytyjski piosenkarz Joe Cocker

W wieku 70 lat zmarł brytyjski piosenkarz Joe Cocker

Joe Cocker, obdarzony charakterystyczną chrypką brytyjski wokalista, znany m.in. z przebojów „Unchain My Heart” czy „You Are So Beautiful”, zmarł w wieku 70 lat w USA. Śmierć muzyka po nieujawnionej chorobie potwierdził jego agent.

Joe Cocker był „po prostu wyjątkowy” i „przez całe życie pozostał tym samym człowiekiem – ogromnie utalentowanym, prawdziwą gwiazdą, ale też dobrym i skromnym facetem, który uwielbiał występować na scenie” – powiedział agent Barrie Marshall, dodając: „Nie da się zapełnić pustki, jaką pozostawił w naszych sercach”.

Lokalna gazeta „The Yorkshire Post” podała, że muzyk zmarł w stanie Colorado na swoim ranczu (od wielu lat mieszkał z żoną w USA), po długiej chorobie nowotworowej płuc.

Cocker, obdarzony natychmiast rozpoznawalnym, głębokim głosem z charakterystyczną chrypką, zaczynał karierę w latach 60. w rodzinnym Sheffield na północy Anglii. Prowadził podwójne życie – za dnia pracował jako monter instalacji gazowych, nocami dawał pierwsze występy w klubach.

Trampoliną do międzynarodowej sławy okazał się dla niego cover piosenki Beatlesów „With a Little Help from My Friends” i występ na festiwalu Woodstock w 1969 r. Wśród jego największych przebojów znalazły się m.in. „Unchain My Heart”, „You Are So Beautiful” czy „You Can Leave Your Hat On”. W sumie nagrał 23 płyty.

Po pierwszej fali sukcesu przyszły lata 70., naznaczone uzależnieniem od narkotyków i ekscesami popełnianymi pod wpływem alkoholu. „Narkotyki były wszędzie i ja się na nie rzucałem. Kiedy już się trafi na tę równię pochyłą, trudno jest powstrzymać upadek. Zajęło mi to całe lata” – powiedział w jednym z wywiadów.

Pomogła mu żona Pam Baker. „Uświadomiła mi, że ludzie wciąż chcą mnie słuchać” – mówił muzyk. Na scenę muzyczną powrócił w latach 80., z tego czasu pochodzą m.in. utwory „When the Night Comes” czy „N’Oubliez Jamais”. Hit nagrany wraz z Jennifer Warnes – „Up Where We Belong” do filmu „Oficer i dżentelmen” – przyniósł mu nagrodę Grammy oraz Oscara w 1983 r.

Za zasługi dla muzyki Cocker został odznaczony w 2007 roku Orderem Imperium Brytyjskiego. Ostatni koncert zagrał w lipcu w Londynie. (PAP)

fot.Angelika Warmuth/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*