W podwarszawskiej Górze Kalwarii pożegnano Andrzeja Żuławskiego

Pogrzeb Andrzeja Żułąwskiego fot.Leszek Szymański/EPA

Pogrzeb Andrzeja Żułąwskiego fot.Leszek Szymański/EPA

Andrzej Żuławski spoczął w poniedziałek na Cmentarzu Rzymskokatolickim w podwarszawskiej Górze Kalwarii. Reżysera żegnali członkowie rodziny – w tym syn Xawery, przyjaciele, ludzie kultury. Obecna była francuska aktorka Sophie Marceau, była życiowa partnerka Żuławskiego.

Pamięć artysty, zmarłego w zeszłym tygodniu po długiej chorobie nowotworowej, uczczono – zgodnie z jego wolą – chwilą ciszy podczas świeckiej ceremonii.

Wieniec na grobie artysty złożył ambasador Francji w Polsce oraz przedstawiciele m.in. Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Instytutu Francuskiego w Polsce. Obok grobu złożono kwiaty od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Filmowca żegnali członkowie rodziny (w tym syn Żuławskiego i zmarłej w 2014 r. Małgorzaty Braunek – Xawery, także reżyser) oraz artyści – m.in. pianista Janusz Olejniczak, aktorzy Andrzej Seweryn, Daniel Olbrychski, Stefan Friedmann.

Podczas uroczystości obecna była także Sophie Marceau, była życiowa partnerka Żuławskiego, matka jednego z jego synów – Vincenta.

Jeden z najwybitniejszych polskich twórców kina zmarł 17 lutego w wieku 75 lat.

Reżyser, scenarzysta i pisarz Andrzej Żuławski urodził się 22 listopada 1940 r. we Lwowie. Szkołę średnią ukończył we Francji. Studiował na wydziale reżyserii wyższej szkoły filmowej IDHEC w Paryżu (Institut des Hautes Etudes Cinematographiques, ukończył ją w 1965 r.).

Na początku filmowej kariery był asystentem i drugim reżyserem u Andrzeja Wajdy na planach filmów „Samson” (1961), „Miłość dwudziestolatków” (1962) i „Popioły” (1965).

Debiutem Żuławskiego była „Trzecia część nocy” z 1971 r., z akcją osadzoną w czasie II wojny światowej. W 1972 r. Żuławski zrealizował film grozy „Diabeł”, który cenzura zatrzymała na 16 lat (premiera odbyła się dopiero w 1988 r.), a następny film, „Najważniejsze to kochać” (1975), nakręcił poza Polską; była to wspólna produkcja RFN, Francji i Włoch, w obsadzie znaleźli się Romy Schneider i Klaus Kinski.

Andrzej Żuławski fot.Rafał Guz/EPA

Andrzej Żuławski fot.Rafał Guz/EPA

W „Opętaniu” z 1981 r., dramacie psychologicznym z cechami horroru, uważanym przez wielu krytyków za najlepszy film Żuławskiego, zagrali Isabelle Adjani i Sam Neill.

Kolejnymi filmami Żuławskiego były „Kobieta publiczna” (1984, Francja) i „Narwana miłość” (1985, Francja). „Narwana miłość” to swobodna adaptacja powieści Fiodora Dostojewskiego „Idiota”; w jednej z ról wystąpiła Sophie Marceau.

Marceau była przez 17 lat, do 2001 r., życiową partnerką Żuławskiego. W 1995 r. urodziła Żuławskiemu syna, Vincenta. Matką starszego syna Żuławskiego – Xawerego (ur. 1971), reżysera filmowego, twórcy m.in. „Wojny polsko-ruskiej” – była aktorka Małgorzata Braunek.

W 1989 r. odbyła się polska premiera filmu fantastycznego Żuławskiego „Na srebrnym globie”. Żuławski miał też w dorobku filmy: „Borys Godunow” (1989, Francja/Jugosławia/Hiszpania), „Moje noce są piękniejsze niż twoje dni” (1989, Francja), „Błękitna nuta” (1990, Francja), „Szamanka” (1996, Polska/Francja), „Wierność” (2000, Francja).

W 2015 r. otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera za film „Kosmos” na festiwalu w Locarno.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*