Ukraina. Znany rosyjski aktor ścigany za terroryzm

Ukraina. Znany rosyjski aktor ścigany za terroryzm

Władze Ukrainy wszczęły śledztwo wobec znanego rosyjskiego aktora Michaiła Poreczenkowa, którego podejrzewają o terroryzm. Aktora widać w krótkim nagraniu, na którym strzela z karabinu maszynowego w kierunku pozycji ukraińskich wojsk na lotnisku w Doniecku.

Szef ukraińskiego MSW Arsen Awakow oświadczył w piątek, że śledczy wystąpią do sądu o wydanie nakazu aresztowania Poreczenkowa, a w razie pozytywnej decyzji zwrócą się o pomoc w jego ściganiu do Interpolu.

„Śledczy są przekonani, że przy tak oczywistych dowodach popełnienia przestępstwa (…) Interpol aktywnie włączy się w poszukiwania i Poroczenkow nie będzie mógł podróżować po świecie” – napisał Awakow na swoim profilu na Facebooku.

Śledztwo przeciwko Poroczenkowowi prowadzi także z artykułu o terroryzmie Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

Z filmu rozpowszechnionego przez kanał prorosyjskich separatystów „Noworosija TV” na YouTube wynika, że Poroczenkow odwiedził Donieck w czwartek. Ubrany w kamizelkę kuloodporną i hełm z napisem „Press” mówi przed kamerą, że popiera działających w Donbasie na wschodniej Ukrainie separatystów.

„Przyjechaliśmy was poprzeć, żebyście wiedzieli, że tam (w Rosji) wielu ludzi jest z wami” – mówi, stojąc przy karabinie maszynowym. W następnej scenie oddaje z niego kilka serii. Na kolejnym ujęciu pozuje do zbiorowego zdjęcia z bojownikami.

45-letni Poroczenkow znany jest jako aktor teatralny i filmowy. Zagrał m.in. w popularnym w Rosji serialu „9 Kompania”. Wystąpił także wraz z Michałem Żebrowskim w filmie „Rok 1612”.

Kilka dni temu ukraiński minister kultury Jewhen Nyszczuk oświadczył, że rząd zatwierdził listę rosyjskich działaczy kultury, objętych zakazem wjazdu na Ukrainę w związku z prezentowanym przez nich „antyukraińskim” stanowiskiem, jednak nie ujawnił nazwisk osób, które się na niej znalazły.

Oświadczenie Nyszczuk wydał po zorganizowanym przez separatystów w Doniecku koncercie, na którym wystąpił popularny w Rosji artysta estradowy Iosif Kobzon.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

Na zdjęciu:

Michaił Poreczenkow fot.filmweb.pl

 

 

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*