„Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri” najlepszym filmem według gildii aktorów

„Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri” najlepszym filmem według gildii aktorów

Dramat „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” zdobył w niedzielę w Los Angeles najważniejszą nagrodę amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych (SAG Awards) – za obsadę. Cieniem na gali kładł się skandal z molestowaniem kobiet, który wybuchł ostatnio w Hollywood.

Film Martina McDonagha, opowiadający historię kobiety dochodzącej sprawiedliwości po zabójstwie córki, otrzymał nie tylko nagrodę wręczaną za najlepszą obsadę. Występująca w nim Frances McDormand została uznana za najlepszą aktorkę, natomiast Sam Rockwell został wyróżniony za najlepszą rolę drugoplanową.

Gary Oldman zwyciężył w kategorii najlepszy aktor za wcielenie się w postać Winstona Churchilla w filmie „Czas mroku” („Darkest Hour”). Za najlepszą drugoplanową rolę została uhonorowana Allison Janney, grająca wymagającą matkę łyżwiarki w filmie „Jestem najlepsza” („I, Tonya”).

Nagroda za dorobek artystyczny została przyznana wybitnemu aktorowi Morganowi Freemanowi.

Serial „Tacy jesteśmy” („This Is Us”) zdobył statuetkę za najlepszą obsadę serialu dramatycznego. Z kolei nagrodą za najlepszą obsadę serialu komediowego uhonorowano serial „Figurantka” („Veep”).

Ceremonię rozdania nagród poprzedziły dwa dni demonstracji w obronie praw kobiet, w których uczestniczyły setki tysięcy osób. Podczas gali wielokrotnie padały deklaracje poparcia dla akcji akcji #MeToo oraz Czas minął (Time’s up). Przyczyną #MeToo stał się skandal z udziałem producenta filmowego Harveya Weinsteina, którego kilkadziesiąt kobiet oskarżyło o molestowanie, a kilka o gwałt; kampania Time’s up ma pomagać w walce z molestowaniem seksualnym w przemyśle filmowym i poza nim.

„Żyjemy w przełomowym momencie, maszerujemy naprzód z pozytywną energią i skupieniem, dopilnujmy, byśmy pełniły tę misję z empatią i wytrwałością” – oświadczyła w mowie powitalnej prowadząca ceremonię Kristen Bell.

24. gala rozdania nagród SAG odbyła się w Shrine Auditorium w Los Angeles.

SAG Awards, przyznawane przez 120 tys. amerykańskich aktorów, zwykle wskazują faworytów do najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie filmu – Oscarów, gdyż to właśnie aktorzy stanowią największą grupę głosujących w Akademii Filmowej. Nominacje do Oscarów zostaną ogłoszone we wtorek. (PAP)

Na zdjęciu: ekipa serialu „This is Us” fot.Mike Nelson/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Tags: aktorzy, nagrody

Comments

 1. diwron
  diwron 24 stycznia, 2018, 14:14

  Jest to 100% antyamerykański film i napewno zdobędzie oscara. Ma wszystkie cechy potrzebne do zdobycia tej „nagrody”.

  Reply this comment
 2. Ezy
  Ezy 24 stycznia, 2018, 21:02

  Świetny film. Mam nadzieję, że otrzyma wszystkie Oscary z dziedzin za które został nominowany! Antyamerykański film? Teraz mam już przekonanie, że diwron całkiem oszalał.

  Reply this comment
 3. zza kałuży
  zza kałuży 24 stycznia, 2018, 23:53

  To nie jest 100% antyamerykański film.
  *
  Prawdziwie 100% antyamerykański film w – przypadku @diwrona – nazywa się „LUSTRO”.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*