Tegoroczne Oscary w liczbach

Już jutro w nocy w Hollywoodzkim Dolby Theatre w Los Angeles po raz 85. odbędzie się uroczysta gala wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filomowej. Kto jest najstarszym, a kto najmłodszym nominowanym, ile kobiet w historii sięgnęło po najwyższe laury oraz jak wielu Australijczyków ma szansę na statuetkę? W ramach przygotowań do niedzielnej uczty proponujemy rzut oka na kilka interesujących faktów związanych z tegorocznymi Oscarami.

oscars1.

Tegoroczne Oscary to wielkie wydarzenie zwłaszcza dla Bradleya Coopera (za film „Silver Linings Playbook”), kojarzonego dotychczas raczej z mainstreamowymi produkcjami o wątpliwej jakości.

2.

„Les Miserables” Toma Hoopera to pierwszy od 2002 roku musical, który uzyskał nominację do najlepszego filmu. Jego poprzednik to „Chicago”, w reżyserii Roba Marshalla.

3.

„Zero Dark Thirty” w reżyserii Kathryn Bigelow jest 11 filmem w historii nominowanym do najważniejszej nagrody roku, który wyreżyserowała lub współreżyserowała kobieta. Te najbardziej znane to m.in. „Lost in Translation” Sofii Coppoli, „Little Miss Sunshine” Jonathana Daytona i Valerie Faris, „Slumdog Millionare” Danny’ego Boyla i Loveleen Tandan oraz nagrodzony w 2009 roku „ The Hurt Locker”.

4.

Emmanuelle Riva (nominowany za film „Amour”) jest najstarszą kandydatką do Oscara. 85-letnia aktorka to Francuzka, która w tym roku otrzymała już nagrodę BAFTA, a swoją filmową karierę rozpoczęła od filmu „Hiroshima My Love”.

5.

Daniel Day-Lewis (za film „Lincoln”) jest drugim w historii aktorem nominowanym za odtworzenie postaci Abrahama Lincolna. Jego poprzednikiem był Raymon Massey (nominowany 72 lata temu).

6.

Najmłodszy nominowany do tegorocznych statuetek za najlepszą rolę to aktorka Quvenzhane Wallis („Beasts of the Southern Wild”). 9-latka pokonała tym samym dotychczasowy rekord 13-letniej Keishy Castle-Hughes.

7.

Podczas tegorocznych Oscarów Australijczycy zacierają ręce. Na statuetkę mają w tym roku szansę ich trzej rodacy – Hugh Jackman, Naomi Watts i Jacki Weaver. W 85-letniej historii Oscarów taka sytuacja miała miejsce jedynie dwukrotnie: w 1998 i 2010 roku.

Zobacz tegorocznych nominowanych:

Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*