Święto Dziękczynienia w MPA

Otwarcie wystawy „Na marginesie... Polska 1974-1990. Fotografie Stanisława Kulawiaka i Grupy Twórczej SEM”   fot.Bart Siegel

Otwarcie wystawy „Na marginesie… Polska 1974-1990. Fotografie Stanisława Kulawiaka i Grupy Twórczej SEM” fot.Bart Siegel

Listopad w Polsce jest odbierany jako miesiąc mało łaskawy. Dni stają się coraz krótsze, chmury zasłaniają niebo, a deszcze i wiatry usuwają resztki przepięknej złotej jesieni. Nic więc dziwnego, że znakomity poeta Julian Tuwim powiedział, że „listopad to najgorszy wrzód na dwunastnicy roku”. Amerykański listopad jest na szczęście inny; zapowiadający wspaniałą, rodzinną ucztę.

Gdy zbliża się Święto Dziękczynienia, wszyscy myślimy o tych dobrych zdarzeniach, które wydarzyły się na przestrzeni minionego roku. Sama uczta jest nacechowana smakiem żurawiny, delikatnym odcieniem pieczonej powoli winnej dyni, rozmaitych darów bożych. Nawet sam indyk ma w sobie szczególną słodycz.

Osoby skupione wokół Muzeum Polskiego w Ameryce, kultywujące zarówno polskie, jak i amerykańskie tradycje, pragną podziękować Państwu – czytelnikom „Dziennika Związkowego”, za ten szczególny kontakt jaki dzięki poczytnej gazecie możemy utrzymywać. Dziękujemy Wam za uważne studiowanie naszych artykułów, za odwiedziny, kwerendy i komentarze. Za to, że Państwo przychodzicie wiedzeni ciekawością losów naszych eksponatów i traktujecie Muzeum Polskie jako swoje miejsce w Chicago. Dziękujemy Redakcji „Dziennika Związkowego” za aktywne wspieranie naszych działań, za uczestnictwo w naszych imprezach, jak i za to, że gazeta jest częścią naszych zbiorów współtworząc historię Polonii.

Okres Święta Dziękczynienia, to także pora rozliczeniowa dla placówek kulturalnych. Zastanawiamy się nad minionym rokiem, nad tym, które z naszych poczynań były najlepiej widziane, i które przejdą dzięki temu do historii naszej placówki. Uważamy, że z pewnością do takich należały wystawa katyńska, wydarzenia związane z obchodami stulecia Biblioteki MPA, wystawa „Na marginesie… Polska 1974-1990. Fotografie Stanisława Kulawiaka i Grupy Twórczej SEM”, piąta edycja „Sztuki dla Serca”, obecnie goszcząca w Sali Głównej wystawa prac Nikifora Krynickiego, czy obchody 155 rocznicy urodzin Paderewskiego, uroczy wieczór w miniony piątek, z muzyką Mistrza, w 124. rocznicę jednego z trzech pierwszych koncertów w USA. Wieczór ten był również podziękowaniem dla naszych wolontariuszy, bez których wiele działań nie byłoby możliwych.

W tych właśnie świątecznych dniach wysyłamy do naszych członków „Apel bożonarodzeniowy”, przypominający o tym, że 2 grudnia przypada tak zwany dzień daru, czyli Giving Tuesday, podczas którego Amerykanie wybierają dowolne placówki, które wspierają pieniędzmi przed zakończeniem roku, aby móc odliczyć je od podatków, a przy okazji czynić dobro. Przed nami jeszcze adwent, okres przygotowania się do Świąt Bożego Narodzenia. Jest to okazja do przypomnienia Państwu o tym, że nasz sklep muzealny wypełniony jest ciekawymi prezentami świątecznymi – ręcznie robionymi ozdobami na choinkę, małymi rzeźbami drewnianymi, ceramiką, kryształami, ozdobnymi bańkami i książkami. Zapraszamy do zakupów właśnie u nas, gdyż taki gest jest także formą pomocy dla naszej placówki. Przy okazji informujemy o tym, że 12 grudnia odbędą się w naszej sali jadalnej warsztaty bożonarodzeniowe dla dzieci i młodzieży, natomiast 17 stycznia odbędzie się radosne kolędowanie z AMOPOD, które w zeszłym roku zgromadziło wiele śpiewających osób.

Gorąco zapraszamy w nasze progi i serdecznie dziękujemy za okazane nam serca. Ze szczerymi życzeniami na Święto Dziękczynienia

Małgorzata Kot z zespołem pracowników, Radą Dyrektorów i wolontariuszami Muzeum Polskiego w Ameryce

  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*