0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaSpotkanie z Janem Krawcem w MPA

Spotkanie z Janem Krawcem w MPA

-

SAM_1227

Muzeum Polskie w Ameryce i Księgarnia Polonia wspólnie zaprosiły miłośników książki na spotkanie z Janem Krawcem, byłym wieloletnim redaktorem naczelnym „Dziennika Związkowego”. Pretekstem do spotkania były wydane przez IPN wspomnienia dziennikarza pt. „Od Bachórca do Chicago”

REKLAMA

Sala Główna im. Sabiny F. Logisz wypełniła się gośćmi, których z dziennikarzem łączył znajomość zawodowa lub osobista. Oczekując na pojawienie się tego skromnego człowieka, zadawaliśmy sobie pytanie na temat zadziwiającej historii jego życia, która pomimo tego, że okresowo była tragiczna i niezwykle skomplikowana, to jednak napełniła otuchą tyle osób.

Jan Krawiec jest autorem książki „Od Bachórca do Chicago”, obejmującej wspomnienia z czasów przedwojennych, okresu wojny i emigracji. Wstęp i opracowanie wspomnień wyszło spod pióra znanej czytelnikowi chicagowskiemu Joanny Wojdon. Wspomnienia zostały wydane przez Komisję Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie w 2015 roku.

Książka ukazuje autora wspomnień, któremu przyszło żyć w burzliwych już prawie stu latach ostatniej historii Polski. Mimo wielu tragicznych przeżyć poznajemy człowieka pełnego entuzjazmu, optymizmu, woli życia, a przede wszystkim żarliwego patriotę.

Jan Krawiec, który już w 1949 roku wyemigrował do Ameryki, wpisał się szczególnymi zgłoskami w historię Polonii chicagowskiej. Nie tylko był bowiem redaktorem naczelnym „Dziennika Związkowego” w latach 1968-1985, czyli przez długie 17 lat, ale całym sercem uczestniczył w wielu działaniach dla Polonii amerykańskiej. Między innymi był zaangażowany w kampanię wyborczą Alojzego Mazewskiego na prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej – w czasie prezesury Mazewskiego udało się dla Polonii amerykańskiej uzyskać wiele korzyści.

IPN przesłał darmowe egzemplarze wspomnień redaktora Krawca jako formę wsparcia dla MPA. Pomysł zorganizowania spotkania autorskiego ze znanym nie tylko w kręgach polonijnych człowiekiem był wynikiem współpracy z Mirą Puacz i Edward Puacz Foundation, a także tym, iż na spotkanie wstęp był wolny, a publiczność została podjęta polskim poczęstunkiem z lampką wina. Spotkanie poprowadziła zaprzyjaźniona z Janem Krawcem Mira Puacz, co zapewniło mu atmosferę serdecznej rozmowy.

Pan Jan w brawurowy sposób odpowiadał na wnikliwe pytania, a nawet niejako je uprzedzał. Opowieści swoje przeplatał anegdotami ze swojego życia, dzięki czemu całość pozostanie na długo w naszej pamięci. Końcówka spotkania z czasu przeznaczonego na pytania przerodziła się w osobiste podziękowania za rozmaite dobre uczynki mentora. Atmosfera stała się tak miła, że wielu z nas nie chciało się rozstawać z Panem Janem.

Należy wspomnieć, iż autor spotyka się teraz z młodzieżą amerykańską, świadcząc swoim losem tragedię i cierpienia, jakie były udziałem Polaków podczas II wojny światowej.

Książka „Od Bachórca do Chicago” jest do nabycia w MPA i Księgarni Polonia. Należy pisać na adres [email protected] z dopiskiem „Książka Jana Krawca”, bądź też osobiście wstąpić do MPA lub do Księgarni Polonia.

Opracowała Małgorzata Kot

Muzeum: (773) 384-3352 lub www.PolishMuseumOfAmerica.org

Księgarnia Polonia: (773) 481-6968 lub www.polonia.com

[spacer color=”000000″ icon=”Select a Icon” style=”1″]

Dzień Pułaskiego w Muzeum Polskim w Ameryce

Muzeum Polskie w Ameryce zaprasza całą Polonię na doroczne uroczystości związane z obchodami Dnia Pułaskiego, które odbędą się w poniedziałek, 7 marca 2016 r., o godz. 10 w Sali Głównej Muzeum im. Sabiny Logisz, przy 984 N. Milwaukee Ave. w Chicago (wstęp wolny). W części oficjalnej wezmą udział przedstawiciele urzędów stanowych, miejskich i powiatowych oraz politycy, przedstawiciele duchowieństwa i organizacji polonijnych. Złożony zostanie również wieniec pod obrazem Stanisława Batowskiego „Pułaski pod Savannah”.

Występując o nominację do armii amerykańskiej, Kazimierz Pułaski (ur. 6 marca 1745 r. w Warszawie – zm. 9/10 października 1779 r. blisko miejscowości Savannah w stanie Georgia) napisał w liście do kongresu Stanów Zjednoczonych: „Przybyłem tu, aby zaryzykować wszystko dla wolności Ameryki”. W chwili przybycia do Stanów Zjednoczonych Kazimierz Pułaski był już bohaterem narodowym w Polsce. W 1771 r. przewodził niewielkiemu oddziałowi armii w zwycięstwie nad oddziałami rosyjskimi. Gdy w 1773 r. został zmuszony przez rosyjską opresję do opuszczenia Polski, zaoferował swoje usługi Armii Kontynentalnej Stanów Zjednoczonych. Zanim jeszcze został oficjalnie powołany do armii amerykańskiej, wziął udział jako ochotnik w walce nad Brandywine w 1777 r., gdzie przeprowadził atak niewielkiego oddziału armii amerykańskiej na wojska brytyjskie. Atak ten ocalił cofające się oddziały armii amerykańskiej i przyniósł rozgłos Pułaskiemu.

Dzięki generałowi George’owi Washingtonowi Pułaski został mianowany generałem brygady i pierwszym komandorem kawalerii amerykańskiej, dlatego też otrzymał przydomek „ojca kawalerii amerykańskiej”. Pułaski zorganizował legion kawalerii, w którego skład wchodzili żołnierze francuscy, niemieccy i polscy i który wsławił się ocaleniem miasta Charleston w Południowej Karolinie przed okupacją brytyjską w 1779 r. Generał Kazimierz Pułaski zmarł w wyniku ran odniesionych w bitwie pod Savannah w październiku 1779 r. (miał 34 lata). Jego prochy zostały ekshumowane i złożone podczas uroczystej ceremonii na Monterrey Square w Savannah w Georgii w październiku 2005 r. W 2009 r. generałowi Pułaskiemu zostało przyznane pośmiertnie honorowe obywatelstwo Stanów Zjednoczonych.

Zapraszamy na poczęstunek po części oficjalnej do świetlicy Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce na parterze budynku. Darmowy parking.

Dodatkowe informacje można uzyskać, odwiedzając stronę internetową Muzeum Polskiego w Ameryce www.PolishMuseumOfAmerica.org

[spacer color=”000000″ icon=”Select a Icon” style=”1″]

Zdjęcia: Ewa Malcher

  • SAM_1220
  • SAM_1227
  • SAM_1250
  • SAM_1256
  • SAM_1264
  • SAM_1267
  • SAM_1275
  • SAM_1278
  • SAM_1295

REKLAMA

2091215896 views

REKLAMA

2091216195 views

REKLAMA

2093012654 views

REKLAMA

2091216476 views

REKLAMA

2091216623 views

REKLAMA

2091216768 views