0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaRozpoczęły się obchody 250-lecia teatru publicznego w Polsce

Rozpoczęły się obchody 250-lecia teatru publicznego w Polsce

-

W Krakowie rozpoczęły się w czwartek obchody 250-lecia teatru publicznego w Polsce. „Teatr jak soczewka skupia najpoważniejsze dylematy współczesności” – podkreśliła minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska.

Jubileusz zainaugurowano w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej – jednym z trzech zespołów teatralnych w kraju, noszących w nazwie przymiotnik narodowy.

REKLAMA

„Wszystkie zaplanowane w tym roku wydarzenia złożą się na program, którego celem jest uświadomienie Polakom, jak znaczącą sztuką jest teatr” – zaznaczyła Omilanowska podczas spotkania z dziennikarzami. Jak dodała, choć liczba osób chodzących do teatru rośnie, to wciąż nie jest ich wiele – w zeszłym roku w teatrze choć raz było 17 proc. Polaków.

Według minister należy przywrócić w naszej narracji o kulturze znaczenie teatru, który „jest ważną platformą, myślenia, dyskutowania i skupiania się na najważniejszych problemach społecznych”. „To miejsce, które bywa kontrowersyjne, burzy ludzi do granicy skandalu, czasami niepokoi, czasami nudzi, ale na pewno jest miejscem, które jak soczewka skupia nasze naprawdę najpoważniejsze dylematy współczesności” – powiedziała Omilanowska.

Jak podkreśliła, bardzo ważny jest konkurs na inscenizację dawnych dzieł literatury polskiej „Klasyka żywa”. „Chodzi o to, by jak największa liczba teatrów w Polsce w sposób twórczy, nowoczesny i kreatywny sięgnęła po polską klasykę” – mówiła minister.

W całej Polsce z racji jubileuszu zaplanowano w najbliższych miesiącach szereg wydarzeń m.in. specjalne spacery teatralne, flash-moby w przestrzeniach miejskich, akcje połączone z malowaniem murali, wystawy, audycje radiowe oraz emisje filmów dokumentalnych, konkursy fotograficzne i prezentację najnowszych spektakli młodych, polskich reżyserów „Polska New Theatre” we wrześniu w Bydgoszczy. Szczegółowe informacje znajdują się na uruchomionej w czwartek stronie internetowej www.250teatr.pl

23 maja w Dniu Teatru Publicznego widzowie będą mogli kupić bilety w specjalnej cenie za 250 groszy. Trwają prace nad elektroniczną encyklopedią teatru polskiego, a w roku szkolnym 2015/16 ma ruszyć internetowa platforma „Teatroteka szkolna” z materiałami dla nauczycieli i animatorów kultury. W placówkach dyplomatycznych na całym świecie planowane są wykłady, warsztaty i prezentacje video przybliżające polski teatr i jego twórców.

Dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego Dorota Buchwald zaznaczyła, że jubileuszowe wydarzenia mają pokazać polskie teatry na zewnątrz, poza ich siedzibami i zachęcić ludzi: „przyjdzie do nas”. „Działania te mają przekonać, że do teatru trzeba i warto chodzić, że w teatrze przeżyjemy coś niebywałego, że to miejsce dla widzów, a nie miejsce zamknięte i elitarne” – mówiła Buchwald.

Narodowy Instytut Audiowizualny planuje uruchomienie dwóch internetowych kolekcji specjalnych: poświęconej Tadeuszowi Kantorowi oraz najważniejszym spektaklom polskiego teatru powojennego.

Dyrektor Narodowego Starego Teatru Jan Klata zapowiedział, że w ramach obchodów zespół wyruszy z przedstawieniem „Król Ubu” w jego reżyserii do mniejszych miejscowości. „Myślimy także o tym, co będzie przez kolejnych 250 lat i chcemy sprawić, żeby teatr wciągnął dzieci i żeby kontynuowały przygodę z teatrem” – mówił Klata.

Jak mówił dyrektor naczelny Teatru Narodowego w Warszawie Krzysztof Torończyk obchody w tym teatrze są zaplanowane na dwa sezony 2014/15 i 2015/16, a w repertuarze znajdzie się wiele utworów polskich – 19 listopada wystawiony zostanie „Kordian” w reż. Jana Englerta. Wcześniej, bo we wrześniu na placu Teatralnym odbędzie się Festyn Teatralny.

Rok 2015 został ogłoszony przez Sejm rokiem polskiego teatru, by uczcić 250. rocznicę pierwszej premiery danej w języku polskim przez zespół teatralny powołany przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W tym roku przypada także 100. rocznica urodzin Tadeusza Kantora i 25. rocznica śmierci artysty. (PAP)

Na zdjęciu: Teatr Wielki w Warszawie fot.Wikipedia

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2091290070 views

REKLAMA

2091290370 views

REKLAMA

2093086829 views

REKLAMA

2091290651 views

REKLAMA

2091290797 views

REKLAMA

2091290941 views