Rozdano Złote Globy; „Zjawa” i „Marsjanin” zwycięzcami

Od lewej: Simon Kinberg, Ridley Scott i Michael Schaefer ze Złotym Globem za "Marsjanina" fot.Paul Buck/EPA

Od lewej: Simon Kinberg, Ridley Scott i Michael Schaefer ze Złotym Globem za „Marsjanina” fot.Paul Buck/EPA

W Beverly Hills, w Kalifornii, odbyła się niedzielę wieczorem (czasu lokalnego) gala, podczas której wręczono po raz 73 doroczne nagrody Złotych Globów przyznawanych przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy. Główne nagrody zdobyły filmy „Zjawa” (The Revenant) i „Marsjanin” (The Martian).

Reżyser „Zjawy” Alejandro Inarritu uhonorowany został Złotym Globem w kategorii reżyserii. Po wręczeniu mu nagrody wspominał ciężkie warunki pracy nad obrazem, do którego zdjęcia realizowano w arktycznych warunkach – podczas mrozu i często padającego śniegu. „Ból jest przejściowy a film pozostanie na zawsze” – powiedział.

Leonardo DiCaprio kreujący w „Zjawie” główną rolę trapera szukającego zemsty na kolegach, którzy pozostawili go bez pomocy po ataku niedźwiedzia, uznany został za najlepszego aktora.

Alejandro Inarritu (z lewej) i  Leonardo DiCaprio ze Złotymi Globami za "The Revenant" (Zjawa) fot.Paul Buck/EPA

Alejandro Inarritu (z lewej) i Leonardo DiCaprio ze Złotymi Globami za „The Revenant” (Zjawa) fot.Paul Buck/EPA

Natomiast bohater „Marsjanina” Matt Damon, który wcielił się w astronautę pozostawionego bez pomocy na Czerwonej Planecie, zdobył główną nagrodę w kategorii najlepszego aktora komediowego.

Kreująca główna rolę w filmie „Pokój” (Room) Brie Larson została uznana za najlepszą aktorkę w kategorii dramatu. Larson gra w tym filmie młodą kobietę, która zostaje uprowadzona i zmuszona do przebywania w zamknięciu przez długie lata.

Jennifer Lawrence zdobyła Złoty Glob w kategorii aktorek komediowych za rolę w filmie „Radość” (Joy). Lawrence przekonująco wcieliła się w rolę pomysłowej pani domu, która wynalazła Cudownego Mopa.

Wśród zwycięzców znalazł się też 69-letni weteran Hollywood Sylvester Stallone, który został uhonorowany owacją na stojąco i nagrodą najlepszego aktora drugoplanowego za rolę w filmie „Creed” (Polski tytuł: „Creed: Narodziny legendy”). Stallone powrócił w nim do swojej kultowej roli boksera Rocky’ego Balboa. Tym razem Rocky jest trenerem, który przygotowuje do walki na ringu syna swego długoletniego rywala.

„Chciałbym podziękować mojemu wymyślonemu przyjacielowi Rocky’emu Balboa. Był najlepszym przyjacielem jakiego kiedykolwiek miałem” – powiedział Stallone po otrzymaniu nagrody.

Za rolę w nieco kontrowersyjnym filmie „Steve Jobs” poświęconym twórcy imperium informatycznego Apple, Kate Winslet zdobyła nagrodę dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Złotym Globem uhonorowany został też autor scenariusza Aaron Sorkin.

Wśród produkcji telewizyjnych wyróżniono m. in. serial „Mr.Robot” oraz aktora Jona Hamma za rolę w serialu „Mad Men” i aktorkę Taraji P. Henson na rolę w serialu „Empire”.

Gala prowadzona była po raz czwarty przez popularnego aktora komediowego, reżysera, scenarzystę i pisarza Ricky’ego Gervaisa. Na sali obecne były wszystkie osobistości liczące się w amerykańskim świecie filmu. Nagrody Złotych Globów uważane są za ważne wskazówki kto może liczyć na najwyższe trofea w branży filmowej, czyli na wręczane później Oscary. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*