Reżyser "12 Angry Men" nie żyje

W sobotę w Nowym Jorku w wieku 86 lat zmarł Sidney Lumet. Reżyser znany z takich filmów jak „12 Angry Men” (Dwunastu gniewnych ludzi) z czy „Network” (Sieć) przegrał walkę z chorobą nowotworową. Jako jeden z nielicznych filmowców tworzył z dala od Hollywood.

fot. Reżyser Sidney Lumet zmarł w sobotę w wieku 86 lat

O śmierci reżysera poinformowała jego pasierbica, Leslie Gimbel.

Sidney Lumet urodził się w 1924 roku w Filadelfii. Wraz z rodzicami jako dziecko przeprowadził się do Nowego Jorku i z tym miastem związał swoją filmową twórczość.

Droge do wielkiej kariery otworzył Lumentowi w 1957 roku dramat sądowy „12 Angry Men” (Dwunastu gniewnych ludzi) z Henrym Fondą. Uznaniem krytyków i publiczności cieszyły się także jego późniejsze filmy: „Serpico” (1973), „Dog Day Afternoon” (Pieskie Popołudnie – 1975) z Alem Pacino, „Murder on the Orient Express” (Morderstwo w Orient Expressie” – 1974), „Network” (Sieć – 1976) czy „The Verdict” (Werdykt – 1982).

Za swoją pracę czterokrotnie nominowany był do Oskara. Statuetkę Amerykańskiej Akademii Filmowej odebrał dopiero w 2005 roku, za całokształt twórczości.

Lumet, pomimo że swoje filmy tworzył z daleka od Hollywood, z wielkimi studiami filmowymi żył w dobrych stosunkach. Swoje filmy zawsze bowiem kończył na czas, nigdy nie przekraczał także wyznaczonych budżetów.

Reżyser był czterokrotnie żonaty. Ostatni raz na ślubnym kobiercu stanął w 1980 roku, kiedy poślubił dziennikarkę Mary Gimbel.

Sidney Lumet od kilku lat walczył z chłoniakiem, złośliwym nowotworem.

IN

Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*