Polskie obchody Międzynarodowego Dnia Teatru

fot.Krzysiek/pixabay.com

fot.Krzysiek/pixabay.com

Premiery, warsztaty, zwiedzanie kulis i garderob aktorów i otwarte próby przygotowano dla widowni w ramach akcji „Dotknij Teatru!”, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Imprezy teatralne odbywać się będą od 27 marca do 3 kwietnia w polskich teatrach.

W tym roku International Theatre Institution, organizatorzy Międzynarodowego Dnia Teatru, zlecili przygotowanie orędzia polskiemu reżyserowi Krzysztofowi Warlikowskiemu, dyrektorowi Nowego Teatru w Warszawie. Treść orędzia opublikowana została w 22 językach i zostanie odczytana 27 marca na scenach biorących udział w obchodach teatralnego święta. Zaszczytu tego dostępowali w przeszłości tacy artyści jak m.in. Jean Cocteau, Peter Brook, Eugene Ionesco, Luchino Visconti, Pablo Neruda czy Vaclav Havel.

„Mistrzów dla teatru najłatwiej znaleźć z dala od teatru. To zwykle ci, których nie zajmuje teatr jako machina do reprodukowania klisz i konwencji” – pisze Warlikowski w swoim przesłaniu.

„To oni znajdują pulsujące źródła i żywe nurty rzek, które omijają na ogół teatralne sale (…) Nie potrafimy już budować wież, a mury, które uparcie wznosimy, nie chronią nas przed niczym – przeciwnie, same wymagają ochrony i troski, która pożera gros naszej życiowej energii. I nie mamy już siły żeby próbować dojrzeć to, co jest za bramą, za murem. A właśnie wobec tego powinien istnieć teatr i w tym szukać swojej mocy. Zaglądać tam, gdzie patrzenie wzbronione” – podkreśla reżyser „Kabaretu Warszawskiego” i „(A)pollonii”.

Pełna treść orędzia Warlikowskiego dostępna jest na oficjalnej stronie internetowej Międzynarodowego Dnia Teatru, www.world-theatre-day.org.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru do akcji „Dotknij Teatru” włączyło się ponad 50 teatrów z całej Polski. Do 3 kwietnia odbywać się będą spektakle, spotkania z twórcami, wystawy, próby otwarte i zwiedzanie kulis teatrów. Celem projektu jest stworzenie okazji do spotkania artystów i pracowników teatru i widzów. Jak podkreślają organizatorzy akcji, dzięki poznaniu działań teatru „od kuchni”, „widzowie zostają zaproszeni do wspólnego tworzenia”.

Projekt powstał w 2010 r. w Łodzi z inicjatywy grupy łódzkich artystów i animatorów kultury, a koordynacji akcji podjął się łódzki Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka. Rok później warszawski Instytut Teatralny rozpoczął inicjatywę „Chodź do teatru!”; dwa ośrodki postanowiły pracować razem i zaprosiły do projektu inne placówki teatralne z całego kraju. W edycji 2014 r. udział wzięło 49 miast i odbyło się 701 wydarzeń.

W tym roku swoje „wnętrze” otworzy dla publiczności stołeczny Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. Widownia będzie mogła wziąć także udział w warsztatach do spektaklu „Rewizor” a w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza odbywać się będą warsztaty dla studentów. Warsztaty otwarte odbywać się będą również w stołecznym TR Warszawa a w Teatrze Współczesnym będzie można przypomnieć sobie twórczość Tadeusza Konwickiego, podczas wieczoru „Tadeusz Konwicki/Wniebowstąpienie. Wieczór wspomnieć oraz projekcja rejestracji spektaklu”.

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu wpuści do garderob aktorów a w Ik2 – Domu Cooltury Centrum Kultury Zamek odbywać się będą warsztaty artykulacji, dykcji i emisji głosu pt. „Fredro: Re-cytacje” a w Teatrze Ósmego Dnia zaplanowano spotkanie z aktorami.

„Dzień Teatru” obchodzony będzie także w Łodzi, gdzie przygotowano przegląd zarejestrowanych dla telewizji spektakli Tadeusza Kantora w Muzeum Kinematografii. W krakowskim Teatrze Bez Rzędów zaplanowano „Farsztaty – warsztaty improwizacji teatralnej” a w Teatrze Łaźnia Nowa odbędzie się spotkanie z Joanną Szczepkowską a w Narodowym Starym Teatrze posłuchać będzie można koncertu grupy Wieszcze Niespokojne.

Szczegółowy program imprezy dostępny jest na stronie internetowej www.dotknij-teatru.pl. Koordynatorami projektu są Teatru Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Międzynarodowy Dzień Teatru ustanowiony został w 1961 r. podczas kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu 27 marca 1957 r. Celem obchodów jest promowanie teatru i zwiększenia współpracy ludzi teatru. W tym roku przypada także 250. rocznica ustanowienia w Polsce Teatru Publicznego. (PAP)

Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*