Polański o Wajdzie: był symbolem odwagi i wolności

Andrzej Wajda fot.Jacek Bednarczyk/EPA

Andrzej Wajda fot.Jacek Bednarczyk/EPA

Roman Polański nazwał w rozmowie z AFP zmarłego w niedzielę Andrzeja Wajdę „symbolem odwagi i wolności” i „artystą z całej duszy polskim”. „Kończy się pewna epoka w moim życiu” – dodał reżyser.

„Ogromnie go lubiłem. Był artystą z całej duszy polskim, zakorzenionym w polskiej problematyce” – powiedział Polański, przypominając, że Wajda był autorem ekranizacji wielkich dzieł polskiej literatury.

„Wywodził się z Akademii Sztuk Pięknych, strona wizualna i obraz były dla niego bardzo ważne i wywarły piętno na wszystkich jego dziełach – dodał reżyser. – Byłem jego wielkim fanem”.

„Kończy się pewna epoka w moim życiu. Był dla mnie symbolem odwagi i wolności” – podkreślił Polański, przypominając, że Wajda „miał odwagę zerwać z socrealizmem, który był absolutnie okropny”.

Polański przypomniał, że w czasach, „kiedy nikt go nie chciał”, Wajda dał mu rolę w filmie „Pokolenie” z 1954 roku. „+Pokolenie+ było pierwszym polskim filmem, który nas oczarował, nas Polaków i wszystkich kochających kino” – powiedział reżyser. (PAP)

Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*