Polański: „Ida” ma szanse na Oskara

Polański: „Ida” ma szanse na Oskara

Mam nadzieję, że „Ida” Pawła Pawlikowskiego ma większe szanse na Oskara niż rosyjski „Lewiatan” – powiedział Roman Polański. Oba filmy konkurowały o tegoroczną nagrodę Złotego Globu, którą otrzymał „Lewiatan”.

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła w czwartek pełną listę nominowanych do złotych statuetek w 87. edycji tych nagród. Film Pawlikowskiego zdobył nominacje w dwóch kategoriach – obraz nieanglojęzyczny i zdjęcia. Na liście filmów nominowanych znalazł się także „Lewiatan” Andrieja Zwiagincewa (Rosja).

„Widziałem +Idę+. Mam nadzieję, że +Ida+ ma większe szanse na Oskara aniżeli +Lewiatan+” – powiedział w czwartek Roman Polański w Krakowie.

„Jeżeli chodzi o Golden Globe (Złoty Glob), to wydawało mi się, że +Ida+ ma równe szanse. I prawdopodobnie miałem rację, bo +Lewiatan+ dostał tę nagrodę. To zupełnie inna sprawa, bo Golden Globe przyznają dziennikarze obcokrajowcy (Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej – PAP); to jest jakaś specyficzna grupa ludzi, którą mnie czasem jest trudno zrozumieć. Ale Oskar to jest kwestia głosowania kilku tysięcy filmowców” – powiedział Polański.

„Ida”, do której zdjęcia kręcono m.in. w Łodzi, jest wspólną produkcją Polski i Danii, zrealizowaną przez studia Opus Film oraz Phoenix Film we współpracy z Portobello Pictures, Phoenix Film Polska i Canal+ Polska. Produkcję dofinansowały m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej i Duński Instytut Filmowy. Autorami zdjęć do „Idy” są Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski.

„Ida” otrzymała w Polsce i na świecie około 50 nagród, m.in. dla najlepszego europejskiego filmu roku i nagrodę Parlamentu Europejskiego.

87. gala rozdania Oscarów odbędzie się 22 lutego.(PAP)

fot.EPA/SEBASTIEN NOGIER

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*