Placido Domingo rezygnuje z kierowania Operą w Los Angeles

Placido Domingo rezygnuje z kierowania Operą w Los Angeles

Placido Domingo, światowej sławy hiszpański tenor, zrezygnował w środę z pełnienia funkcji dyrektora Opery w Los Angeles i z zaplanowanych przyszłych występów w związku z mnożącymi się oskarżeniami przez kobiety o molestowanie seksualne.

Strony jednogłośnie rozwiązały umowę z powodu zarzutów o molestowanie seksualne, którego miał dopuścić się tenor przez lata kariery, poczynając od końca lat 80.

W zeszłym tygodniu Domingo z tych samych powodów zrezygnował z pracy w nowojorskiej Metropolitan Opera, gdzie oczekiwano go w nowej produkcji „Makbeta” Giuseppe Verdiego.

„Ostatnie oskarżenia wysunięte przeciwko mnie w prasie stworzyły atmosferę, w której moja zdolność służenia firmie, którą tak kocham, została zagrożona” – napisał 78-letni tenor i dyrygent w oświadczeniu przekazanym prasie. Dodał, że zdecydował o rezygnacji z „ciężkim sercem” i zapewnił, że będzie pracować nad oczyszczeniem swojego imienia.

Dyrektorem generalnym Opery w Los Angeles Domingo był od 2003 roku i według tej placówki „przyczynił się do jej rozwoju”, zaś w lutym miał wystąpić w operze „Roberto Devereux” Gaetano Donizettiego. W Kalifornii Domingo wystąpił na scenie ponad 300 razy w 31 rolach i dyrygował ponad 100 wykonaniami.

W połowie sierpnia agencja AP podała, że dziewięć kobiet twierdzi, iż słynny tenor molestował je seksualnie, poczynając od późnych lat 80. Twierdzą, że Domingo pozwalał sobie wobec nich na nieodpowiednie gesty i nękał je telefonami. Jedna z nich powiedziała, że uprawiała z nim seks z obawy o swoją dalszą karierę.

Associated Press na początku września podała, że zgłosiło się 11 kolejnych kobiet, utrzymujących, że były ofiarami seksualnych awansów czynionych im przez słynnego tenora. (PAP)

Na zdjęciu: Placido Domingo
fot.J J GUILLEN/EPA-EFE/Shutterstock

Categories: Kultura

Comments

  1. Mark
    Mark 5 października, 2019, 00:46

    An opportunity to become famous and maybe to get money. He maybe never seen them but no problem, it is not to prove after so many years.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*