Piotr Nalepa: Breakout Tour Symfonicznie – Polish Night!

Piotr Nalepa: Breakout Tour Symfonicznie – Polish Night!

Mieszkając w Chicago, u źródeł bluesa, możemy mieć wrażenie, że w tym gatunku import z Polski nie jest nam potrzebny. Nic bardziej mylnego! Blues z polskim pazurem w połączeniu z muzyką symfoniczną to wybuchowa fuzja emocji i energii, którą przedstawi Piotr Nalepa – zainspirowany twórczością ojca, słynnego Tadeusza Nalepy – w Copernicus Center w sobotę, 19 maja, 7:30 pm.

Stworzony przez Tadeusza Nalepę polski blues stanowi artystyczny idiom – zjawisko niepowtarzalne: muzycznie, emocjonalnie, stylistycznie; fenomen nieprzemijający, utrwalony w kulturze kilku pokoleń Polaków. Piotr Nalepa – syn Tadeusza i Miry Kubasińskiej (wokalistki „Breakoutów”, żony Tadeusza), znakomity gitarzysta i kompozytor, który towarzyszył ojcu na scenie od wczesnej młodości, realizuje artystyczny testament rodziców.

Tadeusz Nalepa zwyciężył w plebiscycie “100 lat bluesa” (pisma “Twój blues”) w kategoriach: – Osobowość bluesowa XX wieku oraz Muzyk Stulecia – Polska.
Płytą stulecia w Polsce został album “Blues” grupy Breakout, a utworem bluesowym stulecia – “Kiedy byłem małym chłopcem”.
W 2003 roku Nalepa został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł w 2007 roku, w pełni sił twórczych – po długiej walce z chorobą nerek. Spoczywa na warszawskich Powązkach.
Dzięki Piotrowi Nalepie mamy szansę – daleko od Polski przeżyć bliskie spotkanie z Tadeuszem Nalepą i Jego genialną twórczością. Do realizowania tego niezwykłego projektu Piotr wybrał spośród wielu krakowski zespół Nie-bo, którego liderem jest wokalista i gitarzysta Robert Lubera. Piosenki Miry Kubasińskiej wykonuje z niezwykłym temperamentem Zaneta Lubera – córka gitarzysty. Ten w zamierzeniu jednorazowy projekt powtórzono w Polsce ponad 200 razy, przy szczelnie wypełnionych salach. W 10. rocznicę śmierci Tadeusza Nalepy – w hołdzie Muzykowi Stulecia dodano do ascetycznego bluesowego brzmienia delikatną otulinę orkiestry symfonicznej. Aranżacji dokonał Michał Jurkiewicz, którego usłyszymy w Chicago grającego na organach Hammonda.
Piotrowi Nalepie i zespołowi Nie-bo towarzyszyła będzie The Paderewski Symphony Orchestra pod dyrekcją Wojciecha Niewrzoła.
W programie koncertu znalazły się najważniejsze utwory z ogromnej spuścizny Tadeusza Nalepy, w tym polski blues stulecia: „Kiedy byłem małym chłopcem” oraz „Na drugim brzegu tęczy”, „Modlitwa”, „Daję ci próg”, „W co mam wierzyć”, „Rzeka dzieciństwa”, „Gdybys kochał Hej!”, „Jedź ostrożnie, nie popędzaj kół „.
„Marynarki poszły w górę! Blues i klasyka rozpaliły publiczność! …Wszystko za sprawą muzyki. Doskonałych kompozycji w ciekawych aranżacjach Michała Jurkiewicza, grającego też na Hammondach, mądrych tekstów i muzyków, którzy na scenie pokazali wszystkie swoje umiejętności – warsztat, płynność i umiejętność improwizacji Dzieci kwiaty – te młodsze, ale i starsze, pamiętające występy Miry Kubasińskiej i Tadeusza Nalepy, pokazały ogień, jaki w nich drzemie” – fragment recenzji z koncertu w Filharmonii Kaliskiej, „Fakty Kaliskie,” 27 maja, 2017 r.

fot.Piotr Nalepa Breakout Tour/Facebook

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*