Piękny świat Google Doodle

Najczęściej odwiedzana strona internetowa wyszukiwarki Google z okazji przypadającego na 22 kwietnia Dnia Ziemi postanowiła zaprezentować logo w postaci rozwijających się kwiatów. To nie pierwszy raz, kiedy Google prowadzi z internautami swoisty dialog za pośrednictwem swojego logo. Zapraszamy do obejrzenia najciekawszych doodles z ostatnich lat. 

fot. Doodle z 1999 roku na cześć postaci Uncle Sam

Logo Google w świątecznej postaci określane jest mianem doodle (z ang. bazgroły, gryzmoły). Pojawia się na stronie głównej wyszukiwarki zawsze w ważne uroczystości, dni upamiętniające wielkich ludzi tego świata lub okazje, na które Google chce zwrócić internautom uwagę.

Internauci zawsze z dużym entuzjazmem podchodzą do najciekawszych wersji logo. Na doodle z okazji urodzin gitarzysty Les Paula można było grać. Na youtubie pojawił się utwór Twinkle Twinkle Little Star zagrany tylko i wyłącznie w oparciu o doodle.

Google doodle ujrzało światło dzienne po raz pierwszy w 1998 roku, z okazji amerykańskiego festiwalu Burning Man. Obecnie Google bardzo często umieszcza logo w formie świątecznej z okazji urodzin znanych postaci. Do tej pory Google doodle na swój temat doczekali się m.in. Andy Warhol, Albert Einstein, Les Paul, Leonardo da Vinci, Freddy Mercury, czy Edward Munch. Wśród Polaków wyróżniono Stanisława Lema i Marię Curie-Skłodowską. W rocznicę uzyskania Niepodległości 11 listopada Polacy także doczekali się pięknego logo.

Dziś, w światowym Dniu Ziemi Google zaprezentował samodzielnie wyhodowany doodle. Jego autorką jest Jennifer Hom, która zasadziła kwiatki tak, aby przypominały logo Google i udokumentowała ich proces kwitnięcia. W efekcie, Google otrzymał film poklatkowy.

Dokładny rezultat pracy Hom można obejrzeć TUTAJ.

Ale odświętne logo Google to nie wszystko. Na Googlowy doodle można kliknąć i zostać przekierowanym na strony internetowe związane z tematem inspirującym animację logo. Dziś wyszukiwarka odsyła nas na Wikipedię oraz strony poświęcone idei Dnia Ziemi. Wyświetla także artykuły z prasy i filmiki na youtube.com.

Dzisiejsza wersja logo Google w języku angielskim jest wyjątkowa. Tuż pod doodle znajduje się wpis o następującej treści: „Roses are red, violets are blue, for Earth Day this year, let’s plant a few”. Klikając na ostatni fragment zaadaptowanej rymowanki możemy zaangażować się w sadzenie drzew.

AS

Zobacz galerię najciekawszych Google doodles:

Cincopa WordPress plugin

Categories: Ciekawostki, Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*