Peter Handke: decyzja Szwedzkiej Akademii „jest bardzo odważna”

Peter Handke: decyzja Szwedzkiej Akademii „jest bardzo odważna”

Tegoroczny noblista Peter Handke powiedział dziennikarzom przed swoim domem w Chaville we francuskim departamencie Hauts-de-Seine, że jest zdziwiony przyznaniem mu nagrody „po wielu kłótniach”, które prowokowały jego dzieła, a decyzja Szwedzkiej Akademii „jest bardzo odważna”.

Handke, jak podkreśla Szwedzka Akademia, jest mistrzem opisów krajobrazów i detali rzeczywistości; kino i malarstwo to dwa najważniejsze źródła jego inspiracji. Jednak jego działa budziły wiele kontrowersji; jak pisze agencja APA, Handke wywołał wzburzenie swoim „proserbskim stanowiskiem w czasie konfliktów na Bałkanach i zdecydowanym odrzuceniem stanowiska Zachodu”.

Kontrowersje budziła jego wydana w 1996 roku relacja z podróży „Podróż zimowa nad Dunaj, Sawę, Morawę i Drinę albo sprawiedliwość dla Serbii”, w której Serbowie zostali ukazani jako ofiary wojny domowej.

Handke wzywał też do zniesienia literackiej Nagrody Nobla, nazywając ja „fałszywą kanonizacją” autora, która „nic nie przynosi czytelnikowi”. Jednak w środę powiedział dziennikarzom, że „dziś nie myśli już w ten sposób” i z „pewnością” uda się do Sztokholmu na ceremonię wręczenia nagród. (PAP)

Na zdjęciu: Peter Handke
fot.JULIEN DE ROSA/EPA-EFE/Shutterstock

Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*