Oscary rozdane. „Moonlight” najlepszym filmem

Oscary rozdane. „Moonlight” najlepszym filmem

Dramat społeczny „Moonlight” Barry’ego Jenkinsa zdobył  Oscara dla najlepszego filmu. Wcześniej wręczający nagrodę Warren Beatty mylnie wyczytał musical „La La Land” jako zwycięzcę w tej kategorii. Pomyłkę szybko sprostowano. Twórca „La La Land”, 32-letni Damien Chazelle, został nagrodzony przez Akademię jako najlepszy reżyser, a występująca w jego filmie Emma Stone otrzymała statuetkę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej.

Oscar w kategorii najlepszy odtwórca roli pierwszoplanowej trafił do Caseya Afflecka za „Manchester by the Sea”.

Viola Davis zdobyła Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w filmie „Fences”.

Mahershala Ali, aktor znany m.in. z serialu „House of Cards”, został  nagrodzony Oscarem w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy za rolę w dramacie społecznym „Moonlight” Barry’ego Jenkinsa.

Dramat „Klient” irańskiego reżysera Asghara Farhadiego otrzymał Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Nagrodę w imieniu reżysera, który zbojkotował ceremonię w związku z zakazem wjazdu do USA dla obywateli siedmiu państw muzułmańskich, ogłoszonym przez administrację Donalda Trumpa, przyjęła Anousheh Ansari, która – jak podaje portal IndieWire – jest pierwszą kobietą i obywatelką Iranu, która jako turystka poleciała w kosmos.

Nagrodą za najlepszy scenariusz adaptowany Akademia nagrodziła dramat „Moonlight”. „Manchester by the Sea” otrzymał Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny.

Linusa Sandgrena wyróżniono jako autora najlepszych zdjęć do „La La Land”. Za pracę przy tym filmie doceniono także Davida Wasco i Sandy Reynolds-Wasco za scenografię. „La La Land” zdobył też statuetkę za najlepszą muzykę oryginalną (Justin Hurwitz) i za najlepszą piosenkę („City of Stars”).

„La La Land” nominowany był w 14 kategoriach, zdobył sześć statuetek.

Oscara za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny zdobyły „Białe hełmy” Joanny Natasegary i Orlanda von Einsiedela.

Oscara za najlepsze efekty specjalne zdobyli: Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones i Dan Lemmon za film „Księga dżungli”.

W kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany zwyciężył „Zwierzogród”, a w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany – „Piper”.

Statuetkę za najlepszy montaż zdobył John Gilbert za film „Przełęcz ocalonych”.

Oscarowa gala odbyła się w niedzielę, 26 lutego w Dolby Theatre w Los Angeles. (PAP)

Na zdj. Emma Stone, zdobywczyni Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za rolę w filmie „La La Land „.,  fot. Paul Buck/EPA

Categories: Ameryka, Kultura

Comments

 1. Ezy
  Ezy 27 lutego, 2017, 09:43

  Chyba już pora zmienić ten tytuł?

  Reply this comment
 2. Ezy
  Ezy 27 lutego, 2017, 09:44

  Przepraszam, spóźniona uwaga

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*