Omilanowska: Muzeum Emigracji to unikalna placówka o znaczeniu światowym

Omilanowska: Muzeum Emigracji to unikalna placówka o znaczeniu światowym

Jako unikalną placówkę o znaczeniu światowym określiła minister kultury Małgorzata Omilanowska powstające w Gdyni Muzeum Emigracji. Szefowa resortu odwiedziła w poniedziałek jego przyszłą siedzibę – Dworzec Morski, którego remont i modernizację właśnie zakończono.

Dworzec Morski i przylegający do niego Magazyn Tranzytowy powstały w latach 30 ub.w. na terenie portu w Gdyni. Obiekty te przez lata służyły obsłudze polskiego ruchu emigracyjnego, stąd wypływały m.in. słynne transatlantyki „Piłsudski”, „Batory”, „Sobieski” i „Chrobry”. Kilka lat temu władze Gdyni postanowiły urządzić w tych – zaniedbanych wówczas budynkach – Muzeum Emigracji. Właśnie zakończono trwające 14 miesięcy prace remontowe: ich efekt zaprezentowano w poniedziałek w obecności minister kultury.

W opinii Omilanowskiej Muzeum Emigracji to unikalny przykład placówki o „znaczeniu daleko wykraczającym poza znaczenie regionalne”. „To placówka o znaczeniu ogólnopolskim, a nawet światowym, jeśli weźmiemy pod uwagę wiele pokoleń Polonusów, z którymi chcielibyśmy utrzymać więź” – powiedziała w czasie uroczystości minister.

Omilanowska przypomniała, że Polacy emigrowali ze swojego rodzinnego kraju bardzo różnymi drogami. „Ale gdybyśmy mieli wskazać to jedno miejsce w Polsce, które jest najbardziej związane z ruchem emigracyjnym, to niewątpliwe byłaby to Gdynia i port, z którego odpływały transatlantyki, ale też np. statki, które wywoziły do Palestyny Żydów mających później budować państwo Izrael” – powiedziała Omilanowska.

fot.Muzeum Emigracji/Facebook

fot.Muzeum Emigracji/Facebook

„Jestem szczęśliwa, że w Polsce są prezydenci potrafiący w sposób ponadregionalny myśleć o dziedzictwie materialnym i niematerialnym miast, którymi zarządzają” – dodała Omilanowska przypominając, że muzeum powstaje bez pomocy resortu, bo samorząd Gdyni angażuje w budowę placówki własne oraz pozyskane z zewnętrznych funduszy środki.

Obecny na prezentacji wyremontowanego obiektu prezydent Gdyni Wojciech Szczurek powiedział, że miasto podjęło się utworzenia Muzeum Emigracji „wiedząc, że z Gdynią związana jest ważna część epopei polskiej emigracji”.

Szczurek wyjaśnił, że muzeum ma służyć nie tylko przypomnieniu historii polskiej emigracji, ale też budowaniu więzi miedzy emigrantami a krajem. „Chcemy, by Polacy w kraju mieli świadomość, jaka była i jest skala polskiej emigracji, ale też bardzo wyraźnie powiedzieć Polakom rozsianym po całym świecie, jak ważni są dla naszego kraju, że pamiętamy o nich i że chcemy budować dla nich silne trwałe pomosty i więzi z ojczyzną” – mówił Szczurek.

Jak poinformowała PAP rzecznik prasowy Muzeum Emigracji Joanna Wojdyło, zakończone właśnie prace przy Dworcu Morskim i Magazynie Tranzytowym pozwoliły obiektom odzyskać wygląd sprzed 70 lat. Rzecznik wyjaśniła, że trwają prace nad wystawą główną placówki, której otwarcie zaplanowano na przełom maja i czerwca 2015 r.

Chociaż Muzeum Emigracji w Gdyni nie ma jeszcze działającej siedziby, od kilku lat organizuje spektakle, konkursy i imprezy plenerowe, np. konkurs im. Pawła Edmunda Strzeleckiego, poświęcony Polakom żyjącym poza ojczyzną, pod hasłem „Poznaj się na rodaku!”.

Placówka we współpracy z Gdyńską Szkołą Filmową tworzy też Archiwum Emigranta; rejestruje wspomnienia osób, które wyjechały na stałe za granicę. W pilotażowej fazie projektu Archiwum Emigranta realizowanej w latach 2010-2011 zarejestrowano kilkadziesiąt emigranckich wspomnień m.in. w USA, Australii, Francji, Wielkiej Brytanii, Czechach, Węgrzech i Rumunii.

Według danych przekazanych przez pracowników Muzeum, w różnych zakątkach świata żyje w tej chwili około 20 mln osób polskiego pochodzenia. To m.in. o ich losach opowiadać będzie zaplanowana na powierzchni ok. 3 tys. metrów kw. wystawa stała muzeum. W placówce znajdą się też m.in. kino studyjne, przestrzeń do działań o charakterze teatralnym i koncertowym, czytelnia i restauracja. Koszt urządzenia muzeum wyniesie ok. 50 mln zł, z czego prawie 24 mln zł stanowi – spożytkowane na zakończony właśnie remont – wsparcie z unijnego programu Jessica. (PAP)

fot.Muzeum Emigracji/Facebook

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Kultura, Na bieżąco

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*